EEG sinyallerinin analizi ile uyku durumunun belirlenmesi
Indentification of sleep condition by analysing EEG signals
- Tez No: 170016
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZİYA TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EEG SİNYALLERİNİN ANALİZİ İLE UYKU DURUMUNUN BELİRLENMESİ Fazıl DUMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. ZiyaTELATAR Eş Danışman : Doç.Dr. Osman EROĞUL Bu çalışmada uykunun ikinci safhasında görülen EEG işaretlerinin çözümlenmesiyle uyku iğciklerinin kestirimi için yeni bir yöntem önerilmektedir. Önerilen yöntem uyku iğciklerinin, hem frekans hem de genlik analizi yardımı ile parametrik olarak saptanmasını amaçlamıştır. Uyku iğciklerinin otomatik olarak saptanması, uyku laboratuarlarında gerçekleştirilen skorlama işleminin daha hızlı bir şekilde yapılmasında hekimlere yardım etmektedir. Çalışmada kullanılan uyku EEG işaretleri Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Laboratuvannda yapılan uyku skorlandırma çalışmaları dahilinde kaydedilmiştir. Çalışma Post Travmatik Stres Bozukluğu teşriisi konan 3 hastada toplam 94 uyku döneminde test edilmiştir. Sonuç olarak uyku iğcikleri %94 oranında doğru olarak saptanmıştır. 2005, 58 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Uyku iğciği, EEG, Kısa Zamanlı Fourier Dönüşümü, Dalgacık Dönüşümü, MUSIC Algoritması, ve Teager Enerji Operatörü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis IDENTIFICATION OF SLEEP CONDITION BY ANALYSING EEC SIGNALS Fazıl DUMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor : Asst.Prof.Dr. Ziya TELATAR Co-Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Osman ERO?UL In this study, an innovative method is proposed for detecting the sleep spindles which are localized in the second stage of the sleep by decomposing the EEG signals. The proposed method is intended to detect the sleep spindles parametrically by using both frequency and amplitude analysis techniques. Detecting the sleep spindles automatically helps physicians performing the scoring operation faster. The sleep EEG signals used in this study are recorded with in support of sleep scoring studies carried but in Ankara Gülhane Military Medical Academy Pshycology Department Sleep Laboratory. The study is tested on 3 patients with 94 epochs who are diagnosted with Post Traumatic Strees Disorder (PTSD). As a result, the sleep spindles are detected correctly in proportion to 94%. 2005, 58 pages KEY WORDS : Sleep spindle, EEG, Short Time Fourier Transform, Wavelet Transformation, MUSIC Algorithm, Teager Energy Operator