Bazı biyokütlelerin pirolizi ve piroliz ürünlerinin incelenmesi
Pyrolysis of some biomass and the investigation of pyrolysis products
- Tez No: 170015
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI BİYOKÜTLELERİN PİROLİZİ VE PİROLİZ ÜRÜNLERİNİN İNCELENMESİ Ahmet OLGUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd Doç. Dr. Emir H. ŞİMŞEK Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan odunun pirolizi yöntemiyle gaz ve sıvı ürünlerin verimi üzerine sıcaklık, süre gibi işletme parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Gürgen, meşe ve kavak türlerindeki odun talaşları (300 um altı) mikro reaktörde değişik sıcaklık ve sürelerde ısı! bozunmaya tabi tutulmuştur. Oluşan gaz, sıvı ve çar ürün miktarları belirlenmiştir. 300-450 °C sıcaklık aralığında 1 saatlik pîroliz ile gürgen için 450 °C, meşe için 350 °C ve kavak için 450 °C'de elde edilen en yüksek gaz Ürün verimleri sırasıyla % 65,05, % 47,60, % 35,59 dur. 450 °C piroliz sıcaklığında gürgen için en yüksek gaz ürün verimi 1 saatlik işletme süresinde % 65,05 olarak elde edilmiştir. 450 °C piroliz sıcaklığında meşe için en yüksek gaz ürün verimi 1,5 saatlik işletme süresinde % 45,84 ve kavak için en yüksek gaz ürün verimi yarım saatlik işletme suresinde % 54,29 dur. 300-450 °C sıcaklık aralığında 1 saatlik piroliz ile gürgen için 350 °C, meşe için 450 °C ve kavak için 400 °C'de elde edilen en yüksek sıvı ürün verimleri sırasıyla % 43,77, % 66,98, % 69,18 dir. 450 °C piroliz sıcaklığında elde edilen en yüksek sıvı ürün verimleri, gürgen için 2 saatte % 53,45, meşe için 1 saatte % 66,98 ve kavak için 1,5 saatte % 63,55 dir. Gürgen, meşe ve kavak türlerindeki biyokütlelerin pirolizi sonucunda elde edilen sıvı ürünlerin GC/MS analizleri yapılmıştır. Sıvı ürünlerin benzen, toluen, etil benzen, furfural, 2-hidroksi-3-metil-2-sikîopentenlone, kesilenler ve çeşitli fenol bileşikleri içerdiği, benzen ve fenol bileşiklerinin miktarlarının fazla olduğu gözlenmiştir. 2005, 129 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Biyokütle, piroliz, avı ürünler. 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PYROLYSIS OF SOME BIOMASS AND THE INVESTIGATION OF PYROLYSIS PRODUCTS Ahmet OLGUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Asst Prof. Dr. Emir H. ŞÎMŞEK The effects of process parameters, such as, temperature and time on the yield of gaseous and liquid products were investigated by pyrolysis of wood as a renewable energy resource. Sawdusts of hornbeam, oak and poplar (less than 300 um) were exposed to thermal decomposition in a micro reactor at different temperatures and processing times. Produced gas, liquid and char quantities were determined. The highest yields of gaseous product between 300 °C and 450 °C after 1 hour of pyrolysis were obtained as 65,05 % at 450 °C for hornbeam, 47,60 % at 350 °C for oak and 35,59 % at 450 °C for poplar. The highest yield of gaseous product achieved at a pyrolysis temperature of 450 °C was 65,05 % for hornbeam using 1 hour of processing time. The highest yields of gaseous product were 45,84 % for oak using 1,5 hours of processing time and 54,29 % for poplar using 0,5 hours of processing time at a pyrolysis temperature of 450 °C. The highest yields of liquid product between 300 °C and 450 °C after 1 hour of pyrolysis were found as 43,77 % at 350 °C for hornbeam, 66,98 % at 450 °C for oak and 69,18 % at 400 °C for poplar. The highest yields of liquid product achieved at a pyrolysis temperature of 450 °C were 53,45 % after 2 hours for hornbeam, 66,98 % after 1 hour for oak and 63,55 % after 1,5 hours for poplar. GC/MS analysis of liquid products obtained from the pyrolysis of biomass of hornbeam, oak and poplar was performed. It was found that the liquid products contain benzene, toluene, ethyl benzene, furfural, 2-hydroxy-3-methyl-2- cyclopentene-1-one, xylenes and various phenols. The large quantity of benzene and phenol compounds was observed. 2005, 129 pages Key Words : Biomass, pyrolysis, liquid products. U