Çoklu hedef takibinde adaptif yaklaşımlarla iz yönetimi
Track management with adaptive approaches in target tracking
  1. Tez No: 170018
  2. Yazar: GÖKHAN SOYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Hedef Takibinde Adaptif Yakalaşımlarla İz Yönetimi Gökhan SOYSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd Doç Dr. Murat EFE Bu tezde, iz yönetim kavramının, iz oluşturma ve iz devam ettirme alt başlıkları incelendi. Hedef takip sistemlerinde iz oluşturma biriminin tasarlanması sırasında önemli rol oynayan parametreler ve bu parametrelerin nasıl seçilmesi gerektiği araştırma bulguları ile ortaya konuldu. Hedef takip sistemlerinin iz devam ettirme birimlerinin manevra yapan hedefler için yaşadığı, hedef takip algoritmaları kaynaklı problemler incelendi. Manevra yapan hedeflerin takibi problemine, adaptif filtrelerin ürettiği çözümler incelendi. Çalışmalar sırasında yeni bir adaptif hedef takip filtresi ortaya konarak, filtrenin hedef takip performansı parazit yankılı ve parazit yankının olmadığı hedef takip ortamları için değerlendirildi. Hedef takip fütrelerinin pazit yankılı ve ve parazit yankı bulunmayan ortamlardaki takip yetenekleri, hazırlanan test senaryoları ile Monte Carlo simülasyonlan yapılarak ortaya konuldu. Yapılan çalışmalarda hem parazit yankının yoğun olduğu ortamlarda hem de parazit yankının bulunmadığı ortamlarda Etkileşimli Çoklu Model Olasılıksal Veri îlişkilendirme (EÇMOVÎ) filtrenin diğer hedef takip filtrelerine göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi. 2005, 85 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Hedef takibi, iz başlatma, iz devam ettirme, iz yönetimi, Kalman filtresi, kestirim kuramı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master thesis Track Management With Adaptive Approaches In Target Tracking Gökhan SOYSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Murat EFE In this study, track formation and track maintenance issues of track management have been investigated. Important design parameters of a track formation unit in target tracking systems and importance of the parameter selection have been demonstrated through simulations. Problems which arise due to the nature of the target tracking algorithms at the track maintenance units of tracking systems for maneuvering targets have been analyzed. Adaptive filter solutions to the problem of tracking maneuvering targets have been investigated. In addition, a new adaptive target tracking filter have been proposed and target tracking performance of this filter have been evaluated with and without clutter in the tracking environment. Tracking perfromance of the investigated algorithms have been evaluated in both cluterless and clutered environments through Monte Carlo simulation on selected test scenarios. The results have revealed that Interacting Multi Model Probabilistic Data Association (IMMPDA) filter has better performance than other target tracking filters both in dense clutter and no clutter environments. 2005, 85 pages Key Words : Target tracking, track initiation, track maintenance, track management, Kalman filter, estimation theory. 11