Düşük yoğunluk eşlik denetim kod başarımının, toplanır beyaz gauss gürültü kanalında ve simgeler arası karışım içeren sönümlü kanalda, bilgisayar benzetimi ile ölçülmesi
Measuring the performance of the low density parity chenk codes over the additive white gaussian noise channel and the fading channel with intersymbol interference by a computer simulation
  1. Tez No: 170019
  2. Yazar: AYKUT KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK YOĞUNLUKLU EŞLİK DENETİM KOD BAŞARIMININ, TOPLANIR BEYAZ GAUSS GÜRÜLTÜ KANALINDA VE SİMGELER ARASI KARIŞIM İÇEREN SÖNÜMLÜ KANALDA, BİLGİSAYAR BENZETİMİ İLE ÖLÇÜLMESİ Aykut KALA YCIOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ Haberleşme kuramının temel amacı, yeterli işaret gürültü oranına ve dolayısıyla düşük yanılgı oranlarına sahip sistemler tasarlamaktır. Yanılgı oranını azaltmak için kanal kodlaması, denkleştirici ve çeşitleme gibi farklı yöntemler kullanılabilir. Bu tez çalışmasına, inceleme boyunca kullanılan matematiksel kavramların sunulması ile başlanmıştır. Bir yanılgı denetim kodu olan ve çalışmanın temelini oluşturan, düşük yoğunluklu eşlik denetim kodu özelliklerinin sunulmasından sonra; farklı yapılardaki kanallar ve bu kanallarda kullanılabilecek en iyi alıcı yapılan incelenmiştir. En büyük sonsal olasılık karar verme kriterini temel alan BCJR denkleştiricisinin incelenmesinden sonra; çok yollu sönümlü kanala ait özellikler sunulmuştur. Tez çalışmasının ikinci aşaması sayılabilecek bilgisayar benzetimi bölümünde, kullanılan sistem modelleri sunulmuştur. Sistem modellerinin sunulması ve bu modellerde kullanılan algoritmaların incelenmesinden sonra; elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Düşük yoğunluklu eşlik denetim kodunun hem toplanır beyaz Gauss gürültü kanalında hem de simgeler arası karışım içeren sönümlü kanaldaki başarının incelenmesinden sonra; bu kod kullanılarak, yeterli işaret gürültü oranına ve düşük yanılgı oranına sahip sistemler tasarlanabileceği sonucuna varılmıştır. 2005, 69 sayfa Anahtar Kelimeler : düşük yoğunluklu eşlik denetim kodlan, çeşitleme, denkleştirici, BCJR algoritması, sönümlü kanal
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MEASURING THE PERFORMANCE OF THE LOW DENSITY PARITY CHECK CODES OVER THE ADDITIVE WHITE GAUSSIAN NOISE CHANNEL AND THE FADING CHANNEL WITH INTERSYMBOL INTERFERENCE BY A COMPUTER SIMULATION Aykut KALAYCIO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ One of the main objects of the communication theory is to design a system with a low error rate and a signal to noise ratio. Channel coding, equalizers and diversity techniques can be used to decrease the error rate of the system. This thesis started with the mathematical issues which were used in the whole study. Then, the low density parity check codes, different channel characteristics and an equalizer algorithm which is based on the maximum a posteriori probability decision criteria, were analyzed. The second part of the thesis consists of the computer simulation about the code performance of the low density parity check codes over the additive white Gaussian noise channel and the fading channel with intersymbol interference. First, the simulation models were provided and then the results were analyzed. Consequently, designing a system with a low error rate can be possible by using the low density parity check codes with a sufficient signal to noise ratio. 2005, 69 pages Key Words : low density parity check codes, BCJR algorithm, fading channel, equalizer, diversity