Yatılı ilköğretim bölge okullarına devam eden ve ailesiyle birlikte yaşayan 12-14 yaş grubu çocukların saldırganlık eğilimleri ile benlik kavramlarının incelenmesi
A study on self-concept and aggressiveness tendencies of children 12-14 age group living together with their families and attending the regional boarding primary schools
  1. Tez No: 170127
  2. Yazar: PINAR HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YATILI İLKÖĞRETİM BÖLGE OKULLARINA DEVAM EDEN VE AİLESİYLE BİRLİKTE YAŞAYAN 12-14 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARIN SALDIRGANLIK EĞİLİMLERİ İLE BENLİK KAVRAMLARININ İNCELENMESİ Pınar HALICI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gülen BARAN Araştırma Ankara ili ilçelerindeki üç yatılı ilköğretim bölge okulu ile aynı ilçelerde bulunan gündüzlü ilköğretim okullarının altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarına devam eden 12-14 yaş grubundaki toplam 360 çocuk üzerinde yapılmıştır. Araştırmada“Piers- Harris Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği'' ve ”Saldırganlık Ölçeği“ ile çocuğun kendisine ve ailesine yönelik bilgi almak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ”Genel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Yapılan çift yönlü ve tek yönlü varyans analizi sonuçlarında istatistiksel olarak çocuğun yaşadığı yerin ve saldırganlık eğiliminin yansıtılmış saldırganlık (YS) ve kendine dönük saldırganlık (KDS) boyutlarına ve benlik kavramına ilişkin puanlarda anlamlı bir farklılık yarattığı saptanmıştır. Çocuğun yaşının, cinsiyetinin, kardeş sayısının, yatılı ilköğretim bölge okulun da okuyan çocuklarda yatılı ilköğretim bölge okuluna gelme nedeninin, okulla/sağlıkla ilgili bir problemi olduğunda ailesinin ilgilenme durumunun, odada kaç kişi kaldıklarının saldırganlığa ait çeşitli boyutlardan alman puanlarda farklılık yarattığı belirlenmiştir. Ayrıca çocukların cinsiyetinin benlik kavramına ait puanlarda farklılık yarattığı, benlik kavramı ile saldırganlık bunalımı (SB) ve yansıtılmış saldırganlık (YS) puanlan arasında pozitif yönde bir korelasyon olduğu saptanmıştır. 2005, 169 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yatılı ilköğretim bölge okulları, benlik kavramı, saldırganlık eğilimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A Study on Self-Concept and Aggressiveness Tendencies of Children 12-14 Age Group Living Together with Their Families and Attending the Regional Boarding Primary Schools Pınar HALICI Ankara University Institution of Science Department of Home Economics (Devolopment and Education of Children) Supervisor:Assoc.Prof.Dr. Gülen BARAN The participants of this study were a total of 360 children from the seventh and eighth grades of primary schools and three boarding primary schools located in the districts of Ankara, who were aged between 12 and 14. The“Piers-Harris Self-Concept Scale for Children”,“Aggressiveness Scale”and“General Information Form”, which was prepared by the researcher in order to get information about the child and his/her parents, were used in the study. The results of the single factor and double-factor variance analysis showed that the child's living environment created a significant difference in the scores indicating the self-concept and the projected aggression (PA) and self aggression (SA) dimensions of his/her aggressiveness tendency. The child's age, gender, the number of siblings he/she had; and for the children from the boarding primary school, the reasons the child attended the boarding school, the parents' attitude in case of a health or school problem and with how many others he/she shared the room, all created differences in the scores of various dimensions related to aggressiveness. Additionally, a positive correlation was found to exist between the children's genders and their self-concepts, aggression anxiety (AA), and projected aggression (PA) 2005,169 pages KEY WORDS: Regional boarding primary schools, self-concept, aggressiveness tendency