Geniş ve çekirdek ailede yaşayan çocukların aile ortamını algılamalarının incelenmesi
The study of the perception of family life among children living in extended and nucleus families
- Tez No: 170128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİGEN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GENİŞ VE ÇEKİRDEK AİLEDE YAŞAYAN ÇOCUKLARİN AİLE ORTAMINI ALGILAMALARININ İNCELENMESİ Tuğba COŞKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi Ve Eğirimi) Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Figen GÜRSOY Bu araştırma, geniş ailede ve çekirdek ailede yasayan 12-13 yaş grubu çocukların aile ortamını algılamalarım belirlemek, etkili olabilecek etmenleri ortaya koymak, aileleri algılamalarının bazı değişkenlere göre farklılık yaratıp yaratmadığını belirlemek ve aileyi algılama ile aile tipi arasında ilişki olup olmadığını saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmada, geniş ailede ve çekirdek ailede yaşayan çocuklarda cinsiyet, doğum sırası, kardeş sayısı, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, annenin çocuğa karşı turumu, babanın çocuğa karşı tutumu, anne-babanın birbirine karşı tutumu, geniş ailede yaşayan çocuklarda ise; çocuğun birlikte yaşadığı büyük ebeveynin kim olduğu, büyük ebeveynle yaşama suresi, büyük ebeveynlerin torunlarına karşı olan tutumları, anne-baba ve büyük ebeveynlerin birbirlerine karşı olan tutumları, anne-babalan kızdığında büyük ebeveynlerin torunlarına karşı olan tutamlan, evde büyük ebeveynlerle en iyi geçinen kişinin kim olduğu gibi değişkenlerin çocukların ailelerini algılamalarında farklılık yaratıp yaratmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara il merkezinde bulunan alt sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden semtlerden seçilen ilköğretim okullarına devam eden 12-13 yaş grubu çocuklar üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda geniş ve çekirdek ailede yaşayan çocuklar arasında aile değerlendirme ölçeği alt boyutları ve toplam puan açısından önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Çocukların cinsiyeti, doğum sırası, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim düzeyi, anne tutumu ve anne-babanın birbirine karşı olan tutumlarında aile değerlendirme ölçeğinin alt boyutları açısından önemli farklılıklar saptanmıştır. Kardeş sayısı değişkeni açısından aile değerlendirme toplam puanı üzerinde önemli fark yarattığı belirlenmiştir. Cinsiyet, doğum sırası, anne-baba tutumları, anne-baba öğrenim durumu, anne-babanın birbirine karşı olan tutumları değişkenlerinde aile değerlendirme toplam puanına ait bir farklılık saptanamazken, aile tipi x kardeş sayısı, aile tipi x baba tutumu, aile tipi x anne-babanın birbirine karşı olan tutumu etkileşimlerinde aile değerlendirme ölçeği alt boyutlarına ilişkin önemli farklılıkların olduğu saptanmıştır. Geniş ailede yaşayan çocuklarda ise, birlikte yaşadığı büyük ebeveynin kim olduğu, büyük ebeveynlerin torunlarına karşı olan tutumları ve evde büyük ebeveynlerle en iyi geçinen kişinin kim olduğu durumunun aile değerlendirme ölçeği alt puanlan açısından önemli farklar yarattığı sonucuna varılmıştır. 2005, 123 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Geniş aile, çekirdek aile, aile ortamını algılama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE STUDY OF THE PERCEPTION OF FAMILY LİFE AMONG CHILDREN LİVİNG IN EXTENDED AND NUCLEUS FAMİLİES Tugba COŞKUN Ankara Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Depertment of Home Economy (Child Development and Education) Supervisor: Associate Prof. Dr. Figen GÜRSOY This study has been planned to examine the children in 12-13 year old age group living in extended families and nucleus families perceive their families, to identify the variables and to determine how indicative they are in the perception of their families and to determine the relationship betweeen their perceptions and the family type. In this study, the set of the children who live in extended families and nucleus families, their birth order. The number of their brothers and sisters, the educational level of their parents, the attitudes of their parents to the child and each other as for children living in the extended families, who the grand parents are children living together, the living period with the grand parents, the attitudes of the grand parents towards each order the attitudes of the grand parents to their grand children when their parents get angry with them; whether the veriables such as who gets on well with the grand parents at home on the childrens perception of their families causing differences was aimed. The study was carried out in the primary schools choosen from the low socio economic sections of Ankara with 12-13 year old age group children. The result of the study shows that between the children who live in extended and nucleus families there are significant differences in terms of total scores and of the low levels of family evalution scale. Significant diffirences were defected in the low level of family evalution scala in terms of the number of the children. The educational level of the parents, the attitude of the total scores of family evaluation in relation to the variables such as gender, the order of birth, parents attitudes, the educationallevel of parents' and the attitudes of the parents towards one another, while there have been significant diffirences inthe low levels of family type with x brothers and sisters, family type tehe attitude of x father, family type the attitude of x parents towards one another. As for children who live in extended families, who the grand parent is who is living together, the attitudes of the grand parent to their grand children and of the position of the person who has good relation with the grans parents at home has important differences with respect to the low levels of family evalution scale. 2005, 123 pages KEY WORDS: Extended family, nucleus family, perception of family