Seçilmiş alternatif keten (Linum usitatissimum L.) hatlarının verim ve verim öğeleri bakımından karşılaştırılması
Comparing of the selected alternative flax (Linum usitatissimum L.) lines in regard to yield components
  1. Tez No: 170343
  2. Yazar: MEHMET UĞUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Doktora Tezi SEÇİLMİŞ ALTERNATİF KETEN (Liman usitatissimum L.) HATLARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Mehmet Uğur YILDIRIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Bu çalışma, 2002 - 2003 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde seçilmiş alternatif keten hatlarının performansını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yurt dışından getirtilen 215 hat içerisinden seçilen 15 keten hattı deneme materyali olarak kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlO olarak kurulmuş ve keten tohumlan hem kışlık hem de yazlık olarak ayrı denemeler şeklinde ekilmiştir. Araştırmada 17 verim ve verim kriteri incelenmiş ve farklılıklar Duncan testi ile gruplandınlmıştır. Denemedeki tüm hatlar 2002 ve 2003 yıllarında ters giden kış koşullan nedeniyle zarar görmüştür. Bu yüzden yalnızca yazlık ekilen bitkilerde ölçülen karakterler analiz edilmiştir. Buna göre; Bitki boyu 48.6 cm (hat 148) - 63.1 cm (hat 64), ilk dallanma yüksekliği 29.7 cm (hat 30) - 44.1 cm (hat 64), kardeşlenme 1.6 adet (hat 191) - 2.9 adet (208), bitki başına dal sayısı 29.0 adet (hat 184) - 45.5 adet (hat 30), bitki başına meyveli dal sayısı 23.97 adet (hat 184) - 37.45 adet (hat 208), meyvede tohum sayısı 7.98 adet (hat 26 ve 195) - 9.03 adet (hat 28), bitki başına tohum verimi 0.94 g (hat 192) - 1.96 g (hat 30), kapsül eni 6.10 mm (hat 64) - 6.98 mm (hat 30), kapsül boyu 6.49 mm (hat 64) - 8.03 mm (hat 30), bin tohum ağırlığı 3.52 g (hat 58) - 7.17 g (hat 186), biyolojik verim 229.10 kg/da (hat 64) - 324.49 kg/da (hat 30), tohum verimi 52.70 kg/da (hat 64) - 8439 kg/da (hat 30), sap verimi 158.03 kg/da (hat 192) - 215.34 kg/da (hat 30), hasat indeksi % 23.0 (hat 26) - % 29.67 (hat 28 ve 192), yağ oranı % 30.02 (hat 64) - % 37.15 (hat 190), protein oranı % 21.13 (hat 208) - % 26.05 (hat 186), yağ verimi 15.83 kg/da (hat 64) - 29.93 kg/da (hat 191) arasında değişmiştir. Ketende dekara tohum verimi üzerine olumlu ve en yüksek korelasyonu biyolojik verim göstermiştir. Bu sonuçlara göre ketenin gelişimi iklim koşullardan oldukça yüksek derecede etkilenmektedir. Daha önceki çalışmalarda aynı lokasyonda aynı hatlar kışı geçirmesine rağmen 2002-2003 dönemindeki düşük sıcaklıklardan zarar görmüştür. Bu konudaki çalışmalar devam etmelidir. 2005, 83 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Keten (Liman usitatissimum L.), keten tohumu, ekim zamanı, bitki boyu, ilk dallanma yüksekliği, tohum verimi, sap verimi, bitki başına dal sayısı, bin tohum ağırlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis COMPARING OF THE SELECTED ALTERNATIVE FLAX (Linum usitatissimum L.) LINES IN REGARD TO YIELD AND YIELD COMPONENTS Mehmet Uğur YILDIRIM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof.Dr. Neşet ARSLAN This study was carried out to evaluate the performance of the selected alternative flax lines in Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara, Turkey during 2002- 2003. Selected 15 flax lines out of 215 obtained from abroad were used as plant materials. The experimental design was randomized complete block design with three replications and flax seeds were sown in both winter and spring as separate experiments. In this study, seventeen yield component traits of flax were examined and significant differences were grouped by Duncan's Multiple range test. Results showed that; all planted lines were damaged due to adverse ambient conditions in winter 2002 and 2003. Therefore; the characters of only spring sown plants were used for analyzing. According to; Plant height were ranged from 48.6 cm (line 148) to 63.1 cm (line 64), first branching height were from 29.7cm (line 30) to 44.1 cm (line 64), tillering were from 1.6 number (line 191) to 2.9 number (line 208), branch number per plant were from 29.0 (line 184) to 45.5 (line 30), number of capsule per plant were ranged from 23.97 (line 184) to 37.45 (line 208), number of seed per capsule were from 7.98 (line 26 and 195) to 9.03 (line 28), seed yield per plant were from 0.94 g (line 192) to 1.96 g (line 30), the capsule width were from 6.10 mm (line 64) to 6.98 mm (line 30), the capsule height were from 6.49 mm (line 64) to 8.03 mm(line 30), 1000 seeds weight were from 3.52 g (line 58) to 7.17 g (line 186), biological yield were from 229.10 kg/da (line 64) to 324.49 kg/da (line 30), seed yield were from 52.70 kg/da (line 64) to 84.39 kg/da(line 30), stem yield were from 158.03 kg/da (line 192) to 215.34 kg/da (line 30), harvest index were from % 23.00 (line 26) - % 29.67( line 28 and 192), ratio of oil were from % 30.02 (line 64) to % 37.15 (line 190), ratio of protein were from % 21.13 ( line 208) to % 26.05 (line 186), yield of oil were from 15.83 kg/da (line 64)- 29.93 kg/da (line 191). The positive and highest correlation for seed yield per dekar for flax has been indicated by biological yield. According to results, the growth of flax were highly affected by the climatic conditions. Many of the lines were severely damaged by cold temperatures during 2002- 2003 winters although previous studies reported that the same lines were substantially withstood the winter conditions of the same location. The studies about this subject must be sustained. 2005, 83 pages Key Words : Flax (Linum usitatissimum L.), linseed, sowing date, planth height, first branching height, seed yield, stem yield, branch number per plant, 1000 seeds weight.