Bilgisayar destekli harita yapım yöntemlerinin kadastral amaçlar için kullanılması
The Use of digital map production methods for cadastral purposes
- Tez No: 17041
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ORHAN ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
&BSTRAKT Doktora Tezi BİLGİSAYAR DESTEKLİ HARİTA YAPIM YÖNTEMLERİNİN KADASTRAL AMAÇLAR, 1C1N KULLANILMASI Zekai C. CAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi Fotogrametri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M.Orhan ALTAN 1990. 125 sayfa Jüri: Prof. Dr. M.Orhan ALTAN Doçent. Dr. Sıtkı KULUR Yrd. Doç. Dr.Ferruh YILDIZ Bu çalışmada, bilgisayar destekli harita yapım yöntemlerinin tanımı, gelişimi ve kullanım alanları ile bu yöntemlerde kullanılan verilerin yapısı, veri tabanı ve veri isleme konuları incelenmiştir. Interaktif grafik ve yapay zeka/uzman sistem yöntemlerinin bilgisayar destekli harita yapımında kullanım alanları açıklanmıştır, înteraktif grafik yöntem ve vektör verilerle çalışan bazı yazılımlar geliştirilmiş ve gerçek verilerle çalıştırılarak haritalar elde edilmiştir. Bilgisayar destekli harita yapımının Türkiye ve dünyadaki teknik, ekonomik ve idari sorunları analiz edilmiştir ve bu çalışma sonuçlarına dayanan öneriler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: grafik veri, grafik olmayan veri, vektör veri, tarama veri, interaktif grafik yöntem, ya pay zeka, uzman sistem, bilgi sistemi
Özet (Çeviri)
1i ABSTRACT Ooctora Thesis THE USE OF DIGITAL MAP PRODUCTION METHODS FOR CADASTRAL PURPOSES Zekai C. CAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor: Prof.Dr. M. Orhan ALTAN 1990. Page :125 Jury: Prof. Dr. M. Orhan ALTAN Assoc. Prof. Dr. Sıtkı KÜLÜR Assoc. Prof.Dr. Ferruh YILDIZ In this study, the definition, development and use of digital map production methods are given along with data structure, database and data processing met hods in digital map production. The uses of interactive graphics and artificial intelligence/ expert system met hods in digital map production are analysed. Some software, which are based on interactive graphics met hods and vector data, are developed, and maps are obta ined by running them with real data. The technical, eco nomical and organisational aspects of digital map pro duction in Turkey and in the world are analysed and some recommendations based on the results of this study are offered. KEY WORDS: graphic data, nongraphic data, vector data, raster data, interactive graphics methods, artificial intelligence, expert system, information system