Fotogrametrik yöntemle harita üretiminde proje planlaması
Project planning for photogrommatric mapping
- Tez No: 78000
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Büyük ölçekli harita ihtiyacı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de özellikle bilgisayar destekli kent yönetimi, imar, planlama, arsa ve çevre düzenleme, yol, su, kanalizasyon, elektrik, haberleşme v.b. her türlü proje ve uygulama çalışmalarında giderek büyük bir artış göstermektedir. Günümüzde özellikle metropollerin başarılı yönetilebilmesi için bir taraftan artan hizmet konuları ve diğer taraftan hizmetlerin daha hızlı ve daha doğru yapılmasının giderek artan yoğunlukta talep edilmesi kent bilgi sisteminin kurulmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu ise, kent bilgi sistemine altlık olacak haritaların hızlı, doğru ve bunun yanında ekonomik olarak üretilmesinden geçmektedir. Harita üretiminin istenilen özelliklerde olabilmesi için son yıllarda bu tür çalışmalar proje bazında ele alınmaktadır. Harita çalışmalarının proje yaklaşımı ile yapılması durumunda, proje yönetimi tekniğinin ilkelerinden ve yöntemlerinden yararlanmak suretiyle çalışmalar daha kolay planlanabilmektedir. Bir projenin planlamasında en uygun çözüm şeklinin araştırılması gerekmektedir. Ülkemizde özellikle son yıllarda hızlı, doğru ve ekonomik harita üretimine ihtiyaç duyulduğundan en uygun yöntemin fotogrametrik yöntem olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında, fotogrametrik harita üretiminin bir proje yaklaşımı ile ele alınması durumunda çalışmaların sistematik olarak yürütülebileceği ve mevcut imkanlardan maksimum fayda sağlanabileceği anlatılmıştır. Proje içerisinde belirlenen teknik özelliklerin optimum biçimde sağlanması için maliyet, süre, kapasite ve ölçüm inceliğini dikkate alan bir yöntem planlamasının gerekliliğinden bahsedilmiştir. Harita projelerinin planlama, programlama ve kontrol etme aşamalarının CPM-PERT yöntemiyle yapılışı hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonraki bölümlerde ise; planlamada kullanılan materyaller, proje teknik özelliklerinin saptanması, uçuş planlarının hazırlanması, yersel çalışmalar, fotoğrafların taranması, fotogrametrik nirengi v.b. projenin teknik aşamalarını içeren konularda kısa bilgiler verilmiştir. Uygulama kısmında da fotogrametrik haritası yapılacak bir proje alanına ilişkin hazırlanan ihale dosyasının içeriği, bu ihale dosyasına ilişkin saptanan teknik özellikleri, bu teknik özellikleri gerçekleştirecek bir yöntem planlamasını ve her bir iş adımına ilişkin birim maliyetlerin hesabını içermektedir. Vi
Özet (Çeviri)
In our country, there is a huge amount of demand to large-scale digital maps. In computer supported urban management, land use, utility planning as power supply, natural gas, water, sewer and telecommunication works, projects and applications of infra / super structural construction, cadastral mapping and in transportation area, digital mapping is essential. Today especially in metropolitan municipalities, the reliable updated standard data is a prerequisite in making correct residential decisions. The management of the developments and necessary adjustments on residential policies with the steady observations in rapid development environment will be possible thanks to digital mapping and urban information system. Digital mapping works should be based on a project in order to get fast, economic and precise results. By means of project management techniques and principles it is easier to make planning. In a project planning optimum solution methods should be investigated. Developments in electronics increased reliability of photogrammetric methods that it is most useful way of fast and economic mapping works. On my thesis, above mentioned project management approach applied to photogrammetric mapping works. It shows that in that case, controlling and observing the stages of the project easier and possible to get maximal benefit from available conditions. It is pointed out that, in order to provide project requirements a method planning should be done that taking into consideration cost, time, capacity and measuring precision. Some information has been explained about usage of CPM-PERT method on planning and controlling of mapping projects. On the following pages of the thesis, specification and material of planning has been studied.Later on some brief information has been given about technical steps of a mapping project such as preparing of flight plans, field works, scanning, photogrammetric triangulation. VllAs an application; a photogrammetric project area has been taken into account and following subjects has been studied: Contents of the tender document, specifications and methods of work, calculation of cost for each step of project for optimal realization of tender requirements. Vlll