Business process redesign for adoption of travel agencies to e-business
Seyehat acentelerinin e-iş'e uyarlanması için iş süreçlerinin yeniden tasarlanması
  1. Tez No: 170436
  2. Yazar: BURCU KULELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET SEYAHAT ACENTELERİNİN E-İŞ'E UYARLANMASI İÇİN İŞ SÜREÇLERİNİN YENİDEN TASARLANMASI İnternet ve e-işe uyarlama, seyahat acenteleri için çağımızın en önemli konulandır. İnternetin coğrafi sınırlan kaldırmasına ve seyahat acentelerine iş yapma konusunda pek çok fırsat sağlamasına rağmen seyahat acentelerinin çoğu hala interneti kullanmamaktadır. Bu nedenle yakın bir gelecekte rekabet edebilirliklerini kaybedeceklerdir. Bu tez çalışmasında, seyahat acentelerinin e-iş ortamına uyarlanması için iş süreçlerinin yeniden tasarlanması amaçlanıldı. Seyahat acentelerinin şu anda var olan iş süreçlerini ve gereksinimlerini öğrenmek için röportajlar ve anketler yapıldı, iş süreçleri incelendi ve var olan raporlar, formlar ve prosedürler gözden geçirildi. Böylece görüldü ki Türkiye'deki seyahat acenteleri bir ölüm kalım savaşının içindeler ve acilen yeni bir tasarıma ihtiyaçları var. İş süreçlerini modellemek ve yeni modeli tasarlamak için yapısal teknikler kullanıldı. Süreçlerin içindeki tüm değer katmayan adımlar elendi, geri kalan adımlar basitleştirildi, basitleştirilmiş görevler, müşteri ihtiyaçlarının ve hizmet işlerinin dağıtımında düzgün bir akış sağlamak için bütünleştirildi ve sonunda otomatikleştirmeye hazırdı. Önerilen yeni model daha fazla esneklik ve rahatlık sağlamaktadır. Maliyetleri düşürmekte, seyahat acentelerinin şirket içi iletişimini ve rekabet edebilirliğini geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BUSINESS PROCESS REDESIGN FOR THE ADOPTION OF TRAVEL AGENCIES TO E-BUSINESS The Internet and e-business adoption are the most important issues of this century for travel agencies. Although the Internet removes the geographical boundaries and provides travel agencies many opportunities to do business, many of the travel agencies still do not use the Internet, therefore, in the new future they may lose their competitiveness. The aim of this thesis is to redesign the business processes of travel agencies to help them adopt to e-business environment. In order to learn the current business processes (as-is system) and the requirements of travel agencies, interviews and questionnaires were conducted, business processes were observed and existing reports, forms and procedures were reviewed. It was seen that travel agencies in Turkey are in a life or death struggle and an immediate redesign is necessary. The structured techniques were used for modeling the business processes and designing the new model. All non-value adding steps in process were eliminated, the remaining steps were simplified, simplified tasks were integrated to affect a smooth flow in delivery of the customer requirements and service task, and finally it was ready to automate. The proposed new model provides greater flexibility and convenience. It reduces costs, improves communication and competitiveness of travel agencies.