WEB services composition with agent base business process execution language
Etmen tabanlı iş akışı çalıştırma dili ile birleşik WEB servisleri
  1. Tez No: 170437
  2. Yazar: ALİ EMRE ARPACI
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE BAŞAR BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET ETMEN TABANLI İŞ AKIŞI ÇALIŞTIRMA DILI İLE BİRLEŞİK WEB SERVİSLERİ Web servisleri standartlara dayanan yeni bir dağıtık yazılım mimarisidir. Web servisleri, iş mantığının farklı ortamlar arasında güvenli gelişimine olanak sağlamak amacıyla servis bazlı mimariyi doğru olarak hayata geçirebilmeyi destekler. Günümüzde web servisi teknolojilerinin gelişim süreci devam etmektedir. Bu sürecin temel standartların gelişmesine rağmen tamamlanmamış olması, iş çevrelerinin halen Web servisi teknolojileri hakkında tartışmalarına yol açmakta ve web servislerinin asıl amacı olan iş verimliliğim arttırmanın önüne geçmektedir. Bu bağlamda, tezin hazırlanmasındaki başlıca hedef, web servislerinin derinlemesine anlaşılmasını sağlamak ve iş dünyasındaki potansiyel gücünü sebepleriyle ve kullanım şekilleriyle ortaya koymaktır. Tez çalışması web servisi teknolojileri ve bu teknolojileri üreten firmalar ile ilgili kapsamlı inceleme sonuçlan içermektedir. Özellikle çalışmanın büyük bir bölümü, teknoloji ilerledikçe ihtiyaç duyulan ve web servislerinin birleştirilmesini sağlamayı hedefleyen 'Birleşik Web Servisleri' alanına ayrılmıştır. Web servisleri alanı geliştikçe bu servislerin birbiriyle ilişkilerini sağlayacak mekanizmalara ihtiyaç doğmuştur. Bu ilişkilendirmeyi saylamayı amaçlayan oluşumlar içinde en umut vaat edeni BPEL'dir. Yine de iş dünyasının ve birleştirilmiş Web servislerinin gereksinimlerini karşılamak adına iyileştirmeler gerekmetedir. Bu bağlamda araştırmamızda BPEL dokümanlarının çalıştırılma performanslarını arttırmayı hedefleyen bir yapı kurmayı amaçladık. Bunu hedeflerken öncelikle BPEL içindeki flow yapı taşı üzerine yoğunlaştık. Temel amaç paralel çalıştırılması gereken aynı amaca hizmet eden fakat kullanıcının tercihlerine veya servis kalitesi parametrelerine uymayan işlerin kontrollü bir şekilde pasif hale getirilmesidir. Bunu sağlayacak olan bizim öne sürdüğümüz yapının en önemli parçası ajandır. Tezin sonunda önerdiğimiz yapının değerlendirilmesinine yardımcı olması adına bir örnek uygulama da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WEB SERVICES COMPOSITION WITH AGENT BASED BUSINESS PROCESS EXECUTION LANGUAGE Web services are new standards-based distributed computing architectures. They support for true Service Oriented Architecture (SOA). Web services are still a work in progress. Even for business people, most discussions of Web services focus on the technology of Web services, although core specifications like Extensible Markup Language (XML), Simple Object Access Protocol (SOAP), Web Services Description Language (WSDL), and Universal Description Discovery Integration (UDDI) are almost mature. From these thoughts in mind, the principal goal underlying this thesis will be to emphasize the potential of Web services solutions by studying Web services technology in- depth. Our research includes Web services composition which is one of the struggles of the Web Services Architecture. As the momentum around Web services grows, there is an increasing need for effective mechanisms of Web services interaction. Business Process Execution Language (BPEL) is a good candidate, which satisfies needs of the business to overwhelm this phenomenon. Although BPEL proves that it is the most promising business execution language in Web services area, there should be some improvements to fulfill all the requirements of composing Web services. We constructed an architecture to improve performance of business process executions when especially parallel execution is required in BPEL documents. Our architecture decides which paths to follow in execution according to user preferences or Quality of Service (QoS) parameters. If one can balance the user preferences with business executions in BPEL, he would not execute unnecessary and useless branches of parallel executions that may cause delaying the whole process. The controller agent is responsible for this balance. In other words, the agent decides appropriate execution flow based on user preferences and on historical data gathered from each execution of BPEL document. Our research concludes with a use case to explore the possibility of achieving the proposed architecture. The use case also helps us to better understand the performance changes caused by our approach when it is applied.