Shear strength and deformation behaviour of clay with randomly oriented tire buffing inclusions
Rastgele yönlenmiş lastik parçacıkları içeren kilin kayma mukavemeti ve deformasyon davranışı
- Tez No: 170440
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
ÖZET RASTGELE YÖNLENMİŞ LASTİK PARÇACIKLARI İÇEREN KILIN KAYMA MUKAVEMETİ VE DEFORMASYON DAVRANIŞI Lastik kaplama işleminin yan ürünü olarak ince lastik parçacıkları elde edilir. Bu parçacıkların esnek ve yüksek mukavemetli olma özelliği, onların kil kaplama uygulamalarında ideal katkı maddesi olmalarını sağlar. Bu çalışmada eskimiş araç lastiklerinden elde edilen ince uzun lastik parçacıkları ile güçlendirilmiş düşük plastisiteli kaolinitik kilin şekil değiştirme ve göçmeye bağlı mekanik davranışı araştırılmıştır. Lastik-kil karışım oranı kuru ağırlığınca 1:10 olan kompozit malzeme hazırlanmış, standart ve modifiye enerjiler kullanılarak büyük boyutlu numuneler halinde sıkıştırılmıştır. Boşluk suyu basıncı ölçülerek drenaj sız (CU) ve hacim değişikliği ölçülerek drenaj lı (CD) üç eksenli efektif gerilme deneyleri yapılmıştır. Konsolidasyon basıncı 50-300 kPa arasında değişmektedir. Yükleme öncesi ve sonrası geçirgenlik deneyleri yapılmıştır. Odometre deneyleri yapılarak malzemenin sıkışabilirliği araştırılmıştır. Ayrıca direk kesme deneyleri yapılmıştır. Lastik parçacıkları eklendiğinde toprağın kuru birim hacim ağırlığı düşmüştür. Sıkıştırma deneyleri kompozit toprağın maksimum kuru birim hacim ağırlığının ve optimum su muhtevasının kilden farklı olduğunu göstermiştir. Kompozit zemin optimumlar çizgisinin kile oranla daha yatık olduğu ve optimum değerlerde kompozitin kil-su oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Odometre deney sonuçlan kompozitin kile oranla daha fazla sıkışabilir olduğunu göstermiştir. Üç eksenli deneyler, kompozit numunelerin göçme dayanımlarının, suya doygun olduğu durumlarda, toprağınkine benzer değerlerde olduğunu göstermiştir. Ancak, kompozit numunelerin Young's modülünün kile nazaran daha düşük ve göçme birim deformasyonunun daha büyük olduğu bulunmuştur. Lastik parçacıkları kayma düzlemi oluşumuna kısmen engel olup yanlara bombeleşerek göçmesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SHEAR STRENGTH AND DEFORMATION BEHAVIOR OF CLAY WITH RANDOMLY ORIENTED RUBBER FIBER INCLUSIONS Tire buffings are a byproduct of the tire retread process and have elongated fibrous shapes with variable length. Their flexibility and high strength make them ideal extensible inclusions for clay liner applications where they retard reflective cracking. The objective of this study is to determine the mechanical behavior (deformation and failure) under fully saturated conditions of low plasticity kaolinitic clay reinforced with tire buffings. A mixing ratio of 10% by weight was used and large size samples were prepared using standard and modified compaction energy. A series of effective stress triaxial tests (CU tests with pore pressure measurement and CD tests with volume change measurements) were performed on large size samples. Incremental back pressure saturation was used and samples were consolidated at pressures ranging from 50-300 kPa. Hydraulic conductivity tests were conducted before and after shearing. Compressibility was investigated using oedometer tests. Direct shear tests were also conducted. Inclusion of 10% tire buffings by weight was found to decrease the dry unit weight. Compaction tests showed that the peak dry unit weight and optimum water content of the composite differed from that of soil alone. The line of optimums was found to be flatter and the clay-water ratio at maximum density was larger than that of clay alone. Oedometer tests showed that the composite was more compressible than clay alone at stresses expected in the field. Triaxial tests showed that the ultimate strength of this composite does not differ significantly from that of clay alone under conditions of full saturation. However, composite samples were found to have lower initial Young's modulus and greater strains to failure. Interference of tire buffings with slip plane formation promoted barreling type failures and reduced the amount of strain localization.