Steam reforming and indirect partial oxidation of light hydrocarbons over bimetallic catalysts
Hafif hidrokarbon yakıtlarının çift metalli katalizörler üzerinde buhar reformlaması ve kısmi oksidasyonu
- Tez No: 170439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU, PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu deneysel çalışma çift metalli Pt-Ni/8-Al2O3 katalizörü üzerinde hidrojen elde etme amacı ile etanol buhar reformlama reaksiyonun üssel tip kinetik incelemesini ve propan ve n-bütan karışımının dolaylı kısmi oksidasyon araştırmasını içerir. Etanol buhar reformlama reaksiyonun kinetik incelemesi sonucunda etanol ve buhar reaksiyon dereceleri sırasıyla 1,18 ve -0,18 olarak bulunmuştur; aktivasyon enerjisi ise 39,3 kJ mol"1 olarak belirlenmiştir. Dolaylı kısmi oksidasyon (toplam oksidasyon + buhar reformlama) deneyleri bire bir oranında eklenmiş propan ve n-bütan karışımı için yapılmıştır. Testlerde sıcaklığın, buhar/karbon oranının, karbon/oksijen oranının ve kalış süresinin (W/Ftotal) katalizörün aktivitesine ve seçimliliğine etkileri incelenmiştir. Deney şartlan, buhar/karbon ve LPG yakıtı içindeki propan/n-bütan oranlarının etkilerinin önceki çalışmalarla karşılaştırarak belirlenebilmesi amacı ile oluşturulmuştur. Seçimliliğin belirlenmesinde önemli olan hidrojen/karbon monoksit oranının; buhar/karbon oranı, karbon/oksijen oranı ve kalış süresi ile doğru orantılı olarak değiştiği gözlenmiştir. Kalış süresindeki düşüş, yani toplam akış hızının artışı, karbon monoksitin hidrojenle metan oluşturmasını engellemek sureti ile hidrojen üretimim arttırmıştır. Bire bir oranında karıştırılan propan ve n- bütan'dan oluşan LPG yakıtının, 70 fjmol H21 gr.kat x sn yerine 151 /jmol H-, l gr.kat x sn üretmesi ve hidrojen/karbon monoksit oranını 49'dan 46'a düşürmesi nedenleri ile üçe bir oranında propan ve n-bütan karıştırılarak hazırlanan LPG yakıtından daha üstün olduğu saptanmıştır. Propan/n-bütan karışımının dolaylı kısmi oksidasyonunda belirlenmiş optimal koşullar buhar/karbon oranı için 7, karbon/oksijen oram için 2,70 ve W/Ftotal oram için ise 0,51'dir.
Özet (Çeviri)
This experimental work involves the investigation of power law type kinetic study of ethanol steam reforming and indirect partial oxidation of propane/fl-butane mixture with the purpose of hydrogen production over a bimetallic 0.2wt%Pt-15wt%Ni/8-Al2O3 catalyst. The kinetic investigation of ethanol steam reforming gave reaction orders of 1.18 and -0.18 with respect to ethanol and steam, respectively and an activation energy of 39.3 kJ mol"1. Indirect partial oxidation tests (i.e. combined total oxidation and steam reforming) were conducted for a hydrocarbon feed of a 1 : 1 propane/«-butane mixture. The effects of temperature, steam/carbon ratio, carbon/oxygen ratio and residence time on the activity and selectivity of the catalyst were investigated. The experimental conditions were adjusted such that the effect of two parameters, namely steam/carbon ratio and the propane/n-butane ratio in LPG, can be studied through direct comparison with the literature. The parameter that determines the selectivity of the process, namely hydrogen/carbon monoxide ratio, tended to increase with higher steam/carbon, W/FTotai and C/O2 ratios. A decrease in residence time, i.e. increase in the total flowrate, led to a considerable increase in the hydrogen production due to the limited residence time of carbon monoxide and hydrogen on the catalyst surface that prevents methanation..The composition that represents LPG fuel in this study, with a propane/n-butane ratio of 1:1, seems to be superior to the previously tested composition, a ratio of 3:1, considering the hydrogen production rate (151 /mol H2 1 g.cat x s versus 70 jumol H2 1 g.cat xs); and the hydrogen/carbon monoxide ratio (49 versus 46). Optimum activity and selectivity for IPOX of propane/n-butane mixture was obtained with steam/carbon ratio of 7, carbon/oxygen ratio of 2.70 and W/F ratio of 0.51 for the experimental conditions tested.