Yönetici kararlarının oluşturulması için veri ambarları
Datawarehouse for management decision making
- Tez No: 170530
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ SALAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz Bu çalışmada Veri Ambarları ve Veri Madenciliği konulan incelenmiştir. Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ndeki mevcut güncel bilgileri (öğrenci, personel ve ders) kullanarak, istatistiksel bilgileri elde etmek ve bunlardan faydalanarak ilerki yıllar için tahminlerde bulunmak amacıyla bir veri ambarı ve veri madenciliği uygulaması olan“ÜNİVERSİTE BİLGİ SİSTEMİ”projesi geliştirilmiştir. Anahtar sözcükler : Veri Ambarları, Veri Madenciliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; I examined Data Warehousing and Data Mining.“UNIVERSITY KNOWLEDGE SYSTEM”which is a data warehousing and a data mining application was developed by me. It reaches the statistical data about students, staff and lectures and It estimates the next years data by using the current data in the University. Anahtar sözcükler : Data Warehousing, Data Mining II