E-posta filtreleme için kullanıcı tanımlı ve yarı otomatik denetim stratejileri
User defined and semi automatic controlling strategies in e-mail filtering
  1. Tez No: 170531
  2. Yazar: AHMET MURAT EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ SALAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET“E-posta Filtreleme için Kullanıcı Tanımlı ve Yan Otomatik Denetim Stratejileri”isimli tez çalışmasında, SPAM ile ilgili daha önceden yapılmış ya da özgün araştırmalar sonucunda elde edilen global ve Türkiye'ye özel bulgular neticesinde, hiyerarşik ağlar içerisinde uygulanabilir kollektif bir SPAM ile savaş yöntemi önerilmiş, önerilen yöntem, pseudo bir algoritma ile tezin 5. bölümünde açıklanmaya çalışılmıştır. Ortaya atılan yöntem, bilinen SPAM ile savaş tekniklerinin göz ardı ettiği bir soruna çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Bu yöntem, kollektif şekilde çalışan, kullanıcının kendi SPAM kriterlerini sisteme empoze edebilecekleri ve kurumların SPAM politikalarım tüm ağa uygulayabilecekleri dağıtık bir uygulama altyapısını, bilinen SPAM ile mücadele tekniklerini melez bir yapı içerisinde kullanarak hayata geçirmeyi hedefler. Ayrıca tezde e-posta adreslerinin elde ediliş yöntemlerinin netleştirilmesi, e- posta adresinin korunması gerekliliği, e-posta adresi satışları, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 'nden elde edilen veriler yardımıyla SPAM'in neden olduğu kaynak israfı konularında özgün katkı ortaya konulmuştur. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis work titled“User Defined and Semi Automatic Controlling Strategies in E-Mail Filtering”, an applicable and cooperative anti-SPAM methodology is suggested using the global and Turkey-specific original findings achieved before. The introduced methodology is elaborated in 5th chapter of the thesis with the help of a pseudo algorithm. The methodology tries to solve a problem that is ignored by common anti- spam techniques. This methodology tries to enable users' own spam criterias imposed to the system and apply organizations' own spam policies to the whole network with the help of a distributed application framework by utilizing the already known anti-spam techniques in a hybrid structure using a collaborative way. Moreover, the thesis provides original contributions about harvesting techniques of e-mail addresses, the necessity of e-mail confidentiality, bulk e-mail sales and waste of resources with the data gained from TÜBİTAK (The Scientific and Technical Research Council of Turkey) and Çanakkale Onsekiz Mart University. 44