Diyarbakır Hani yöresinde memer ocaklarının blok alma olanakları, fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri açısından değerlendirilmesi
The assesment of the marble open-pits in Diyarbakır-Hani region according to blocking possibilities, physical, chemical and mechanical properties
  1. Tez No: 170559
  2. Yazar: MESUT TONÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Öz DOKTORA TEZİ DİYARBAKIR HANI YÖRESİNDEKİ MERMER OCAKLARININ BLOK ALMA OLANAKLARI, FİZİKSEL, KİMYASAL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Mesut TONÇER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Mesut ANIL Yıl: 2005, Sayfa: 136 Jüri: Prof.Dr. Mesut ANIL :Doç.Dr. Alaettin KILIÇ :Yrd.Doç.Dr. Ergül YAŞAR :Yrd.Doç.Dr. Tolga ÇAN :Yrd.Doç.Dr. Mustafa AYHAN Bu çalışma, öncelikle Diyarbakır-Hani bölgesinde blok üretimi yapılan mermer ocaklarında gerçekleştirilen süreksizlik ölçümleri sonucunda hakim eklem ve çatlak sistemlerinin saptanarak blok alma olanaklarının araştırılmasını kapsamaktadır. Daha sonra incelenen sahanın tüm özelliklerini temsil eden farklı ocaklardan alman normal ve yönlü numuneler (0 ve 90 açılarla) üzerinde ISRM ve TS 699'a göre deneyler yapılmış ve bu mermerlerin fiziksel, kimyasal, mekanik, mineralojik ve petrografik özellikleri araştırılmıştır. Bu deneyler mevcut standartlardan TS 2513, TS 1910, TS 10449 ve ASTM (C97, C170, C99, C241)'a göre yorumlandığında mermerlerin bu standartların birçok sınır değerlerini taşıdığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler; Mermer, Süreksizlik, Fiziksel, Mekanik, Diyarbakır(Hani)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE ASSESMENT OF THE MARBLE OPEN-PITS IN DIYARBAKIR-HANI REGION ACCORDING TO BLOCKING POSSIBILITIES, PHYSICAL, CHEMICAL AND MECHANICAL PROPERTIES. Mesut TONÇER DEPARTMENT OF MINING ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Mesut ANIL Yean 2005, Pages: 136 Jury: Prof.Dr. Mesut ANIL : Assoc.Prof.Dr. Alaettin KILIÇ : AsistProf. Ergül YAŞAR : AsistProf. Tolga ÇAN : AsistProf. Mustafa AYHAN This study, first of all, involves investigating blocking possibilities by determining main joint and crack systems which were identified by discontinuity measurements from the marble quarries in Diyarbakir-Hani region. After that, experiments according to ISRM and TS 699 on the normal and coordinated samples (with 0° and 90° angles) taken from different quarries representing characteristics of the research field have been done and physical, chemical, mechanical, mineralogical and petrographical properties have been investigated, when these experiments were interpreted according to the standarts TS 2513, TS 1910, TS 10449 and ASTM (C97, C170, C99, C241). It has been observed that the marbles covers limit values of these standarts. Key Words; Marble, Discontinuity, Physical, Mechanic, Diyarbakır (Hani). II