Ekoloji ve politika: Yeşil Hareket
  1. Tez No: 17058
  2. Yazar: AYKUT NAMIK ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
1970' li yıllarda gelişmiş kapitalist toplumlarda ortaya çıkan Yeşil hareket/partinin incelendiği çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilkin, Yeşil hareketi yaratan toplumsal ortam araştırılmış, çalışma kapsamında yer alan (İngiltere, Fransa, Almanya) endüstrileşmiş kapitalist ülkelerin toplumsal yapılarının niteliği, bu yapıya bağlı olarak beliren ekonomik, toplumsal, siyasal çevresel sorunlar ele alınmıştır. Düşünsel ortamda, ekolojik sorunlar bağlamında muhafazakâr, Marksçı ve çevreci (ecologist) yaklaşımlar tartışılmıştır. İkinci bölümde, parlamento dışı muhalefet olarak gelişen Yeşil hareketin oluşumu, partileşme süreci, partinin örgüt yapısı, üyelerinin ve seçmenlerinin toplumsal-katmansal konumu, bulundukları konum ile ideoloji, istem ve hedefleri arasındaki bağlantı incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre. Yeşil hareket ileri endüstri toplumunun ürünüdür. Yeşil hareketin/partinin bileşenleri, çevre korumacı hareket, anti-nükleer hareket ve barış hareketidir. Bu hareketlerin çoğunluğu yeni küçük burjuvazi katmanında; eğitim ve gelir düzeyi yüksek, gençlerin oluşturduğu bir toplumsal konumda yer almaktadır. Bu toplumsal-katmansal konumun özellikleri Yeşillerin ideolojisine yansımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Green movement/party which arose in advanced capitalist societies in 1970s is examined in this study. The study consists of two main parts. In the first part, the sources of the demand of joining Green movement, in other words, the characteristics of the social base which determined this demand are discussed. In this part, firstly, an attempt has been made to draw an outline of the economic, social, political and environmental problems. Secondly, with the respect to ecological problems, conservative, Marxist and ecologist approaches are evaluated. In the second part, the process of being a Green party, its organizational structure, stratum and social status of its members and supporters, the relation between their social position and their ideology, demands and targets are investigated. It has been found out that Green movement is a product of advanced industrialized capitalist society. The components of Green movement/party are environmental protection movement, anti-nuclear movement and peace movement. The vast majority of the members and electors of the party belong to stratum of new“petite bourgeoisie”. They are relatively young and have a high level of education and income. The characteristics of the stratum and the social status of Greens mentioned above are well reflected on their ideology.