Thlaspi jaubertii hedge üzerinde morfolojik araştırmalar
  1. Tez No: 227
  2. Yazar: O.CEM ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Türkiye için endemik bir tür olan ve Uludağ'da yetişen Thlaspl jaubertii Hedge ekolojik, morfolojik ve anatomik olarak araştırılmıştır. Araştırmanın ekoloji kısmında top rak ve iklim özellikleri verilmiştir. Morfoloji bölümünde T. Jauberti i 'nin kök, yaprak, çiçek, meyva ve tohum özellik leri açıklanmıştır. Kök, gövde ve yaprak yapısı çalışmanın anatomi bölümünde tanıtılmıştır. Garak morfolojik ve gerek anatomik çalışmalar, çeşitli fotoğraf ve çizimlerle destek lenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thlaspi jaubartli Hedge which is an endemic species for Turkey and growing in Uludağ, hava been studied ecologically, morphologically and anatomically. In the ecologically, part of this study, the soil and climate properties have been given. In the morphological part the root, leave, flower, fruit and seed of T. jaubertii are explained. The structures of root, stem and leave are described in the anatomical part of the study. The morphological and anatomical studies are supported by some pictures and diagrams.