Karşıt döner silindirli yer fıstığı temizleme ve sınıflandırma makinesi tasarımı
- Tez No: 170581
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
- IX - öz Ülkemizde, özellikle yerfıstığı üretiminin %77' sinin yapıldığı bölpemizd.:, bu ürünü işleyecek makinalar gelişti rilmemiştir. Yerfıstığını temizleyen ve sınıflayan düzenek lere gereksinme vardır. Bu çalınmada, yerfıstığını temizleme ve sınıflandırma olanakları, önerilen yeni tip bir makina üaerindo araştırıl mıştır. Kargıt döner gift-borulu elek adı verilen sistemde, kuramsal ve deneysel yaklaşımlarla kabuklu yerfıstığının fi ziksel özellikleri ve sistemle ilgili geçitli tasarım para metrelerinin etkileri incelenmiştir. Elde edilen verilerin ışığı altında bir düzenek imal edilmiş; temizleme ve sınıf landırma veriminin 120-130 kg/h debide 0.90-0.94 değerlerini aldığı saptanmıg ve bir prototip makina için önerilerde bu lunulmuştur.
Özet (Çeviri)
- X - ABSTRACT In Turkey, especially in the Çukurova region, where 11% of the peanut production of the country is obtained, the machines to process this product have not yet been develo ped. Equipment to clean and to classify peanuts are needed. In this study, the possibilities of cleaning and classifing peanuts have been investigated, based on a new type of machine. The physical properties of hulled peanut and the effects of various descriptive parameters on the system called "oppositely rotating double piped sive and through theoretical experimental approaches. Based upon the resulting data, an apparatus is manufactured and by that means it has been determined that the efficiency of cleaning and classifying varies between 90-94$ with a flowrate of about 120-130 kg/h. Finally a prototype machine is proposed.