Topolojik öteleme düzlemlerinde yayılımlar ve birimlikler
Spreads and unitals in topological translation planes
  1. Tez No: 170802
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SOYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, topolojik öteleme düzlemlerinde yayılımlar ve birimlikler incelenmiştir. Birinci bölümde giriş, ikinci bölümde gerekli olan temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde stable düzlemler, topolojik öteleme düzlemleri, lineer düzlemler, n-boyutlu afin ve projektif uzaylar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise; self-ortogonal yayılımlar tanımlanıp, self-ortogonal yayılımlara klasik ve klasik olmayan örnekler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Q = (Q, ©, ©) kuaterniyonlar uzayı üzerinde yayılımlar tanımlanmıştır. Son bölümde ise bi rimlik, ovoid ve kabuk gibi nokta kümeleri ve bunlar arasındaki ilişki incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Topolojik Öteleme Düzlemi, Yayılım, Birimlik, Ovoid, Konveks Küme
Özet (Çeviri)
In this study, spreads and unitals in topological translation planes have been examined. In the first chapter introduction and in the second chapter all the fundamental notions necessary for this study are given. In the third chapter stable planes, topological translation planes, linear planes, n-dimensional affine and projective spaces are considered. In the fourth chapter, self-orthogonal spreads are defined and then its classical and non-classical examples are given. Also in this chapter spreads in Q = (Q, ©, ©) quaternions space are denned. In last chapter; the point sets named unitals, ovoids and shells are considered with relations between themselves. KEY WORDS : Topological Translation Plane, Spread, Unital, Ovoid, Con vex Set