Topolojik gruplarda yerel kompaktlık
Locally compactness in topological groups
  1. Tez No: 679197
  2. Yazar: GÖKÇE EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada topolojik gruplar, sağ(sol) topolojik gruplar, paratopolojik gruplar ve quasi-topolojik gruplar incelenmiştir. Sağ(sol) topolojik grupların homojen bir uzay ve sağ(sol) öteleme dönüşümlerinin homeomorfizma olmasından faydalanılarak topolojik grupların bazı özellikleri ele alınmıştır. Topolojik bölüm gruplarının bazı özellikleri incelenmiştir. G bir topolojik grup olmak üzere H kümesinin G nin yerel kompakt bir altgrubu olması durumunda G/H bölüm grubunun sağladığı özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, topological groups, right(left) topological groups, paratopological groups and quasi-topological groups were examined and relevant examples were given. Some properties of topological groups are discussed by making use of the fact that right(left) topological groups are homogeneous spaces and right(left) translational transformations are homeomorphism. Some features of the quotients of topological groups were observed. In case G is a topological group and H is a locally compact subgroup of G, the properties provided by G/H are examined.