Overstrength and ductility of steel frames designed according to LRFD 93
LRFD 93 standardına göre boyutlandırılan çelik çerçevelerin aşırı dayanım ve süneklilik faktörlerinin incelenmesi
- Tez No: 170824
- Danışmanlar: PROF. ERKAN ÖZER, PROF. GÜLAY ALTAY, Y.DOÇ.DR. HİLMİ LUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET LRFD 93 STANDARDINA GÖRE SOYUTLANDIRILAN ÇELİK ÇERÇEVELERİN AŞIRI DAYANIM VE SÜNEKLİLİK FAKTÖRLERİNİN İNCELENMESİ Bu tezin konusu çelik çerçeve türü yapıların aşın dayanım ve süneklilik faktörlerinin incelenmesidir. Yapılan gözlemlere göre, çeşitli depremlerde bina türü yapılar boyutlandırıldıklarından daha yüksek dayanımlar gösterebilmektedirler. Bu olayı iki başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar aşırı dayanım faktörü ve süneklik faktörüdür. Birçok deprem yönetmeliğinde de bu iki faktörün ortak etkisiyle oluşan deprem yükü azaltma katsayıları kullanılmaktadır.Bu katsayıların nereden geldiği ve ne kadar doğru olduğu bu tez çalışmasında incelenmiştir. Yapılardaki bu iki faktörü hesaplayabilmek için statik itme analizi yapılmıştır ve elde edilen tepe deplasmanı-taban kesme kuvveti grafiğinden yapının aşırı dayanım katsayısı ve süneklilik katsayısı, ve dolayısıyla yapı dayanım katsayısı hesaplanmıştır. Statik itme analizindeki mafsal modelleri FEMA 356 Ön standardından alınmıştır. Çalışma için 2 tane bina LRFD 93 koduna göre boyutlandırılmıştır. Deprem yüklemesi için Türk Deprem Yönetmeliğindeki Z3 ivme spektrumu kullanılmıştır. Yapılar aynı kalıp planına sadık kalınarak 3 katlı ve 6 katlı olarak boyutlandırılmıştır. Yapıların x doğrultusu moment aktaran çelik çerçevelerden oluşmaktadır. Bunlar kolon ve kirişlerden oluşan ve sünekliliği oldukça yüksek olan yapısal sistemlerdir. Yapıların Y doğrultusu ise ters V diyagonallerle ve X biçimli çapraz diyagonallerle teşkil edilmiştir. Bu diyagonallerin performansım değerlendirmek amacıyla 3 farklı tip kesit kullanılmıştır. Bunlar sırasıyla kutu kesit, boru kesit ve I kesittir. Hesaplanan deprem yükü azaltma faktörleri, referans makaledeki değerlerle ve Türk Afet Yönetmeliğindeki değerlerle karşılaştırılmıştır. Yapıların performansı değerlendirmesi ise“FEMA 440, Statik itme analiz metodundaki yenilikler ”(ATC-55 Projesi)bölümüne uygun olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OVERSTRENGHT AND DUCTILITY OF STEEL FRAMES DESIGNED ACCORDING TO LRFD 93 The overstrength and ductility of different steel frames were the scope of this study. It's observed from the past earthquakes that the building structures are able to stand larger forces than what they were designed. The reason for this can be explained with two factors,“overstrength”and“ductility”.In this thesis, the overstrenght and ductility factors of Moment Resisting Frames, Inverted V Braced Frames and Split X Braced Frames were calculated with the help of nonlinear static (pushover) analysis with FEMA 356 Prestandard Hinge Modals. By calculating these factors, the response reduction factors of these frames were also able to be calculated. The results were compared with the design Response reduction Factors that were taken from Turkish Earthquake Code 98. For the study, I designed two steel buildings with 3-Story and 6-Story. The lateral force resisting system of the buildings in the x-x direction was Moment Resisting Frames, where the other y-y direction was Braced Frames. The braced frames were chosen to be Inverted V-Braced Frames and Split X-Braced Frames in order to make a comparison between the two brace configurations.3 different brace sections were used which are Rectangular Hallow Sections, Circular Hallow Sections and W sections in order to make a comparison between the nonlinear behaviors of different types of sections. The calculated response reduction factors are also compared with the reference journal, which is“Overstrength and Ductility Factors for Steel Frames Designed According to BS 5950”, Journal of Structural Engineering, ASCE August 2003. The Performance of the frames were evaluated with FEMA 440, Improvement of Nonlinear Static Seismic Analysis Procedures (ATC-55 Project).