Distributed scheduling with alternative process routes
Alternatif süreç rotalı dağıtık çizelgeleme
- Tez No: 170830
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET alternatif süreç rotali dagitik çizelgeleme Bu çalışmada dağıtık bir çizelgeleme sisteminin nesne yönelimli tasarımı sunulmuştur. Atölye seviyesinde oluşan aksama ve değişikliklere arımda cevap verebilmek için, gerçek sistem durumu ile çizelgeleme sistemi durumu arasındaki zaman farkını en aza indirecek bir çizelgeleme sistemi geliştirilmiştir. Önerilen çizelgeleme sistemini modellemek için ICRON yazılımının çizelgeleme algoritmaları grafiksel modelleme sistemi (G-SAMS) modülü kullanılmıştır. Önerilen çizelgeleme sistemi nesne tabanlı istemci/sunucu mimarisi üzerinde çalışmaktadır. Bu mimaride, sunucu merkezi çizelgeleme birimini, istemci de yerel çizelgeleme birimini temsil etmektedir. Önerilen çizelgeleme sisteminde, tüm çizelgeleme problemi bağlantısız paralel makinelerden oluşan alt problemlere ayrıştırılmıştır. Ana çizelgeleme birimi tüm problemi çözer ve bağlantısız paralel makine problemlerini yerel çizelgeleme birimlerine dağıtır. Yerel çizelgeleme birimleri, kendi bağlantısız paralel makine problemlerine çözümler oluşturur ve operasyonları sorumlu oldukları sistem birimlerine eşlerler. Merkezi çizelgeleme birimi ve yerel çizelgeleme birimlerinden başka iş ajanları da sistemdeki her iş ile ilişkilendirilmiş diğer sistem nesneleridir. Makineler, merkezi çizelgeleme birimi, yerel çizelgeleme birimleri ve iş ajanlarından oluşan bu çizelgeleme sistem birimleri, sistemdeki değişikliklere ve aksaklıklara hızlı bir şekilde cevap verebilmek için birbirleriyle iletişim kurarlar. Sistem birimleri arasındaki iletişim, ilgili sistem birimlerinin birbirlerinin portlarına TCP mesajları göndermeleri aracılığıyla sağlanır. Böylece, önerilen dağıtık çizelgeleme sistemi ile daha uygun çizelgeler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DISTRIBUTED SCHEDULING WITH ALTERNATIVE PROCESS ROUTES In this study, an object-oriented design of a distributed scheduling system is presented. A scheduling system that can quickly respond the system disruptions and changes in the shop floor level is developed in order to minimize the time lag between the real system state and the state on which the scheduling system works. ICRON's graphical modelling tool, Graphical Scheduling Algorithm Modeling System (G-SAMS), is utilized to model the proposed scheduling system. The proposed scheduling system works on an object-oriented client/server architecture. In this architecture, server represents the central scheduler and clients represent the local schedulers. In the proposed scheduling system, the whole scheduling problem is decomposed into sub-problems composed of unrelated parallel machines. Central scheduler solves the whole scheduling problem and distributes unrelated machine problems to local schedulers. Local schedulers generate solutions to the respective unrelated parallel machine problems and dispatch the operations to their system entities. Besides central scheduler and local schedulers, job agents are other system object that is attached to the each job in the system. These scheduling system entities including machines, central scheduler, local schedulers and job agents communicate with each other in order to quickly respond the disruptions and changes occurring in the system. Communications between system entities are performed that system entities send Transmission Control Protocol (TCP) messages to port of related system entities. Therefore, more convenient schedules can be gained by the proposed distributed scheduling system.