Katı yakıtların akışkan yatakta yakılması ve katı miktarının yatak yüksekliğine etkisi
Combustion of solid fuels in the fkuidized beds and the effects of solid quantity to the height of bed
- Tez No: 410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-ii- ÖZET KATI YAKITLARIN AKIŞKAN YATAKTA YAKILMASI VE KATI MİKTARININ YATAK YÜKSEKLİ?İNE ETKİSİ Koç, Kamil Bekir Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 1987 Artan elektrik ve ısı ihtiyacının karşılanmasında, kömür tüm dünyada önemi gittikçe artan bir rol oynamak tadır. Akışkan yatakta yakma yakıtın niteliklerine bağ lı olmayan, kükürt ve azot oksitlerin yayımını (emisyo nunu) azaltabilen temiz ve nisbe ten ucuz bir kömür yak ma metodudur. Çalışmanın başlangıcında prototip akışkan yatak ya pılmış ve kullanılan dağıtıcı eleğin daha dengeli bir hava dağılımı için, içe doğru (merkeze) gidildikçe bi rim alana düşen delik sayısı azaltılmıştır. Daha sonra kömür miktarı sürekli arttırılarak yapılan ölçümlerin sonucunda katı yükseklikleri ve katı oranları belirlen miş, kömür miktarının bunlara etkisi incelenmiştir.-iii- Literatürden alınan C02 ve 02 konsantrasyonları esas alınarak yatak yükseklisine göre yanan karbon miktarı he sap edilmiştir. Bu hesaplamada literatürde bulunan daha önceki katı yakıtların yakılmasındaki varsayımlar kabul edilmiştir. Statik yatakta katı yüksekliği kömür miktarına bağ lı olarak yaklaşık orantılı ve katı oranı ise çok az bir artış göstermiştir. Dinamik yatakta ilk anda, yükseklikte hızlı bir artma ve kömür miktarı artışına göre, sonlara doğru ise daha az bir artma görülmüştür. Dinamik yatakta katı oranının, ilk anlarda az ve katı hacmi arttıkça, ar tan bir değerde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-ıv- ABSTRACT COMBUSTION OF SOLID FUELS IN THE FLUIDIZED BEDS AND THE EFFECT OF SOLID QUANTITY TO THE HEIGHT OF BED KOÇ, Kamil Bekir M. S Gazi university Institute of Science and Technology 1987 In the process of meeting the growing demand for electric power and heat, coal will play an increasingly impörtand role world wide. Fluidized combustion offers a clean and relatively inexpensive method for coal combustion, a method insensitive to fuel quality and capable of reducing sulfur and nitric oxides emission. At the begining of the work, a prototype fluid bed was produced and the distance between the holes had been norrower towards to the outer of the distributor sieve in order to balance the distribution of the air. Later on, the quantity of the coal was decreased continuously and at the end of the measurements, the hights of the solids and the rates of the solid had-v- been defined and the effects of the coal had been investigated. According to the literature based concentrations of CO, and 02, the burning of carbon quantity had been calculated. In this calculations/ some assumptions had been made according to the burning of solid fuels. In the static bed, the height of the solid had increased relatively to the amount of the coal and the solid rate increased only a little. In the dynamics bed, at the begining, very rapid increase in the height and later, according to the increasing of the amount of the coal, it has been increased a little. In the dynamic bed, the solid rate increased only a little and according to the increasing of the solid volume, it had been increased as well.