Passive and active control of seismically excited buildings
Binaların depreme karşı aktif ve pasif kontrolü
- Tez No: 170860
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE KÖSE, Y.DOÇ.DR. KEMAL BEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET BİNALARIN DEPREME KARŞI PASİF VE AKTİF KONTROLÜ Bu tezin amacı çok katlı binaların sismik cevabını pasif ve aktif kontrol metodlan kullanarak iyileştirmek ve sonuçlan karşılaştırmaktır. Pasif kontrol stratejisi olarak sürtünmeli damperlerin binalarda kullanılması seçildi. Katlar seviyesinde belli sayıda sürtünmeli damper kullanılması durumunda bunların optimal şekilde dağılımı da araştırıldı. Aktif kontrol kısmında ise sismik cevap iyileştirilmesi aktif kütle sürücüsü tasarlanarak yapıldı. Kontrolör dizaynında, modellemede belirsizlikler dikkate alınıp gürbüz kontrol analizi yapıldı. Her iki kontrol metodu da simetrik, üç katlı örnek bir model binaya uygulandı. Uygulanan metotlarda, sismik cevapta kayde değer azalmalar elde edildi. Aynı zamanda damper dağılımının çok önemli olduğu ve bu konuda dikkatli olmak gerektiği tespit edildi çünkü bazı damper dağılımları sismik cevabı azaltacağina tam tersine yükseltti. Aktif kontrol kısmı beklendiği gibi cevap iyileştirmede pasifden daha iyi sonuç verdi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PASSIVE AND ACTIVE CONTROL OF SEISMICALLY EXCITED BUILDINGS The aim of this thesis is to upgrade the seismic response of multi-story buildings using a passive and an active control method and compare the results. The chosen passive control strategy is equipping the building with friction dampers. For a fixed number of friction dampers, their optimal distribution in floor levels was also investigated. In active control part, the seismic response of the structure was controlled using active mass drivers. In controller design, modelling uncertainties were taken into account and a robust control analysis was done. Both control methods were applied to a symmetric, three-story example model building. In both methods, a considerable seismic response reduction was achieved. It has been seen that the distribution of friction dampers is of great importance because for a fixed number of dampers, some distributions may cause a seismic response increase instead of decrease. The degree of response improvement was better in active control part, as expected.