Effects of different ratios of treatment plant sludge on the stabilization of solid wastes at anaerobic landfill areas
Değişik oranlarda arıtma tesisi çamurunun aerobik ve anaerobik depolama alanlarında katı atık stabilizasyonuna etkileri
- Tez No: 170881
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY KOCASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Katı atık bertaraf metodlarından biri de düzenli depolama alanlarıdır. Düzenli depolama alanları, biyogaz ve toksik çöp sızıntı suyu üretmesinin yanında, bu alanların uzun sürelerde rehabilite edilmesine neden olan bir çok problem yaratmaktadır. Aerobik katı atık depolama alanları yeni bir atık bertaraf yöntemidir. Aerobik katı atık depolama alanlarında sağlanan uygun miktardaki hava akışı çöp sızıntı suyu devri organik maddelerin parçalanmasını artırmaktadır. Bu çalışmada deney reaktörleri farklı türlerde ve oranlarda karıştırılmış atıksu çamuru ile katı atıkların hem anaerobik hem de aerobik stabilizasyonu belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca deneyin 55. gününden sonra, reaktörlere maya eklenerek, aerobik ve anaerobik parçalanma hızlandırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonunda, farklı türlerde ve oranlarda atıksu çamuru ile evsel içerikli çöplerle bertarafı etkin bir katı atık stabilizasyon tekniği olduğu belirlenmiştir. Analizlerin sonunda, 1:4 oranına sahip çamurun aerobik ve anaerobik reaktörlerde en fazla katı atık stabilizasyonu verimi sağlayan çamur oranı olduğu saptanmıştır. Ayrıca, maya eklemenin de biyolojik parçalanmayı artıran etkin bir teknik olduğu saptanmıştır. Reaktör tipleri arasında ise aerobik reaktörlerin anaerobik reaktörlerden verim olarak üstün olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Sanitary landfilling is one of the solid waste disposal methods. Sanitary landfills have created problems related to biogas emissions, generation of leachate, and long times required for the area recovery. Aerobic landfilling is a new solid waste disposal method. The supply of proper air flow and leachate recycle to an aerobic landfill accelerates the decomposition of organic materials. In this study, the reactors were loaded with solid wastes mixed with different types and ratios of sludge in order to find out the stabilization of solid wastes under anaerobic and anaerobic conditions. Moreover, after 55th day of the research, both aerobic and anaerobic decomposition rates were tried to enhance by using yeast as additive. The results of the study suggested that disposal of sludges mixed to the solid wastes was an effective technique for the stabilization of the solid wastes. At the end of the analyses, the highest ratio 1/4 was found as the optimum sludge ratio for the stabilization of the solid wastes in both the aerobic and the anaerobic reactors. Moreover, the yeast solution addition was an effective technique for the enhancement of biodegradation. Among the different reactor types, the aerobic reactors were more effective than the anaerobic ones.