Application of mechanical vapor recompression (MVR) evaporators system on industrial wastewater treatment
Endüstriyel atık sularda mekanik buhar rekompresyonu evaporatör sisteminin uygulanması
- Tez No: 170882
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
VI ÖZET İlke olarak“geri kazanım mümkün olan her yerde arıtmaya tercih edilmelidir”. Bu doğrultuda, bu çalışmada endüstriyel atık sulardan suyun ve kimyasalların geri kazanılması amacıyla pilot ölçekte bir Mekanik Buhar Rekompresyonlu Evaporator dizayn edilmiş, üretilmiş ve test edilmiştir. Bir ton atik suyun buharlaştırılabilmesi için 2.5-3.0 US$ gibi bir masrafın gerektiği bulunmuştur. Değişik atik sularla yapılan deneylerde çıkan deştiktin genelde bugün endüstrinin kullandığı ve değeri yaklaşık 1.0 US$ olan ham su kaynaklarının kalitesi (200-500 fiS/cm) ile karşılaştırılabileceği bulunmuştur. Ayrıca deneyler solvent veya köpüren maddelerin suda mevcudiyeti durumunda destilat kalitesinin yeterli olmadığım göstermiştir. Elde edilen distilat pazarlanabilse bile toplam evaporator masrafları bu teknolojinin klasik arıtma ile bir çok misalde rekabet edemeyeceğini göstermektedir. Fakat klasik arıtma teknolojilerinin başarısız kaldığı örneklerde (yüksek organik, inorganik veya toksin yük) durum değişebilir. Çinko giderme banyosu atik sulan ile yapılan deneyler MVR. telmolojisinin fraksiyonel kristalizasyon sayesinde sudaki diğer bileşiklerden temiz ZnSO4 ayırabileceğini ve bunun değerinin buharlaştırma masraflarının on katından daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu fizibilite durumunun genelde atik sudan herhangi bir kimyasal geri kazanıldığında da geçerli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a principle“recycling should be preferred over treatment wherever possible”. In line with this, a multipurpose Mechanical Vapor Recompression (MVR) evaporator pilot plant was designed, fabricated and tested at a pilot plant level with the aim of recovering water and valuable components from industrial wastewaters. A cost of 2.5-3.0 US$ was found to be necessary for evaporation of one ton of wastewater. It was found with different wastewaters that generally the distillate was of a quality which is comparable to many raw water sources used today by the industry (200-500 uS/cm), which have a value of about 1.0 US$. The experiments showed distillates are not of required quality in the presence of solvents or foaming detergents. Even if the distillate is marketed the total cost does not allow this technology to compete with classical wastewater treatment except in cases where classical methods fail (high organic, inorganic or toxic load). Experiments with zinc-bath wastewaters showed that MVR technology can easily separate pure ZnS04 by fractionated crystallization from other constituents, the value of which is in order of magnitude greater than the evaporation costs. It is believed that this feasibility situation should be the rule for chemicals recovered from wastewater.