Atık sulardaki siyanürün hidrojen peroksit, aktif karbon adsorpsiyonu ve ses ötesi dalgalarla uzaklaştırılması
Removal of cyanide from wastewaters using hydrogen peroxide, activated carbon adsorption and ultrasonic waves
  1. Tez No: 170922
  2. Yazar: ERSİN YENER YAZICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Siyanür, elektrolitik kaplama, kimyasal madde ve alüminyum endüstrilerinden sonra en fazla madencilikte, altın/gümüş kazanımında kullanılmaktadır. Siyanürün, atık havuzlarında doğal olaylarla bozunma sürecinin yavaş olması ve mevsimsel değişimlerden etkilenmesi kimyasal bozundurma yöntemlerinin önemini arttırmaktadır. Yeni yöntemlerin geliştirilmesi veya var olan bozundurma yöntemlerinin daha etkin hale getirilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada hidrojen peroksit (H2O2), aktif karbon adsorpsiyonu ve ses ötesi dalgalar ile sentetik atık sulardan siyanürün uzaklaştırılması araştırılmıştır. Hidrojen peroksitle siyanürün bozunmasının birinci dereceden tepkime modeline uygun olduğu belirlenmiştir. Başlangıç siyanür, hidrojen peroksit veya katalizör derişiminin artmasıyla bozunma hızının arttığı gözlenmiştir. Hidrojen peroksit ile serbest siyanürün etkin ve hızlı bozundurulması için (8 ve [H202]o/[CuS04]o>20 olarak bulunmuştur. Sıcaklığın (13-50°C) siyanürün bozunma hızını önemli ölçüde arttırdığı gözlenmiştir (aktivasyon enerjisi, Ea= 44,14 kJ/mol). Yüksek pH'nm hidrojen peroksitle siyanürün bozundurulmasını olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Kirecin (Ca2+ iyonlarının) önemli bir etkisi gözlenmemiştir. Zayıf asitte ayrışabilen (ZAA) siyanürün (Zn(CN)2+CN"), serbest siyanürle kıyaslandığında, daha düşük [H202]o/[CN2AA]o oranlarında (
Özet (Çeviri)
SUMMARY Removal of Cyanide from Waste Waters Using Hydrogen Peroxide, Activated Carbon Adsorption and Ultrasonic Waves Cyanide is currently used in the recovery of gold and silver and more extensively in electro plating, chemical and aluminium industries. Because of the slow degradation kinetics and dependency of natural degradation on seasonal changes the use of chemical destruction processes becomes increasingly important. Development of novel processes and/or refining the existing ones to improve their efficiency are also of prime importance for fullfilling the stringent environmental regulations. In this study the removal of cyanide from synthetic waste waters using hydrogen peroxide, activated carbon adsorption and ultrasonic waves was investigated. The decomposition kinetics of cyanide by hydrogen peroxide were found to be consistent with first order reaction model. With increasing the initial cyanide, hydrogen peroxide and copper sulphate concentration, the decomposition rate of cyanide was observed to increase. Optimum conditions for effective and rapid decomposition of cyanide (i.e. 8 and [H202]o/[CuSC>4]o>20. Increasing the temperature in the range of 13-50°C was found to improve the destruction rate of cyanide with the activation energy of 44,14 kJ/mol. High alkaline conditions adversely affected the decomposition of cyanide while the lime (Ca2+ ions) produced no discernable effect on the cyanide removal. Compared with free cyanide, weak acid dissociable cyanide (Zn(CN)2+CN") was effectively removed (