Trabzon-Yeşilbük yöresinde yetiştirilmiş monteri çamı (Pinus radiata D. Don) odununun fiziksel ve mekanik özellikleri
The physical and mechanical properties of radiata pine (Pinus radiata D. Don) wood which is grown in Trabzon-Yeşilbük region
  1. Tez No: 170931
  2. Yazar: ELİF TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Monteri çamı [Pinus radiata D. Don.] odununun fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Deneylerde, Trabzon- Yeşilbük yöresinden alman 5 adet örnek ağaçtan yararlanılmıştır. Örnek ağaçlatın seçimi, deney örneklerinin hazırlanması ve deneyler ilgili standartlara uygun olarak yürütülmüştür. Bu çalışmada, Monteri çamı odununun fiziksel özelliklerinden tam kuru ve hava kurusu özgül ağırlıklar, hacim-yoğunluk değeri ve odun-su ilişkileri; mekanik özelliklerinden liflere paralel basınç direnci, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, makaslama direnci, dinamik eğilme (şok) direnci ve Brinell sertlik değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, aynı ağaç türü ve aynı familyaya ait ağaç türleri odunları üzerinde yapılmış olan diğer çalışma sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda Monteri çamı odununun hafif, yumuşak ve orta kalite özelliğine sahip olduğu, çalışma özellikleri ve liflere paralel basınç direnci
Özet (Çeviri)
The Physical and Mechanical Properties of Radiata Pine [Pinus radiata D. Don.] Wood Which is Grown in Trabzon- Yeşilbük Region. In this study some physical and mechanical properties of Radiata pine {Pinus radiata D. Don.] wood were investigated. In the experiments, the five trees were obtained from Trabzon- Yeşilbük region were used. The selection of the experimental trees, preparation of the test specimens and application of the test procedures were done according to relevant standards. For the physical properties air and oven dry specific gravity, volume density value, wood water relatives; for the mechanical properties compression strength parallel to the grain, static bending strength, modulus of elasticity for bending strength, shear strength, impact strength and value of Brinell hardness were determined. The results were compared with the obtained data of same species and tree species in the same family. As a result of this study, Radiata pine wood has light, soft and medium quality property. Its wood-water relatives and compression strength parallel to the grain is