Trabzon yöresi kıyı şeridi makroalgleri üzerinde bir araştırma
A Investigation on the macroalgaes of Trabzon shoreline
  1. Tez No: 1146
  2. Yazar: NİL PEMBE MEHMETAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRABZON YÖRESİ KIYI ŞERİDİ MAICROALGLERI ÜZERİNDE BlR ARAŞTIRMA Nil Pembe MEHMETA?AO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Gül ten KOKSAL 1987, Sayfa : 4& Jüri : Doç. Dr. Gül ten KOKSAL Prof.Dr. Doğan ATAY Yrd.Doç.Dr. Mustafa KARABATAK Bu çalışmada, Trabzon kıyı şeridindeki makroalg türlerinin teşhisleri ve taksonomik sınıflandırılması yapılmıştır. Makroalg ör nekleri 1986 Nisan-Ağustos ayları arasında seçilen 6 istasyondan(Zey- tinlik, Faroz, Sahil tesisleri, Ördek kayaları, Sofra kayaları, Çam- burnu) kıyıdan ve dalarak 8 m. derinliğe kadar olan bölge içerisinden toplanmış, aynı zamanda bolluk durumları da incelenmiştir. Chlorophyta, Phaeophyta ve Rhodophyta bölümlerine ait 13 familyadan toplam 25 tür teşhis edilmiştir. Bunlar; Ulva fasciata (Delile)Montagne., U.lactuca L., Enteromorpha compressa (L.) Grevi 1., E. intestinalis (L.) Link., E.linza (L.) J.Ag., Cladophora albida (Huds.) Kütz., Bryopsis hypnoides (Lamour.) J.Ag., Sphacelaria cirrhosa (Roth.) C.Ag., Cladostephus verticillatus (Lightf.) C.Ag., Dictyota dichotoma (Huds.) Lamour., Padina pavonia (L.) Gaill., Cystoseira barbata(Good et Woodw.) J.Ag., C. compressa (Esper.) Gerloff et Nizamuddin. »Nemalion helminthoides (Velley) Batters., Gelidium crinale (Turner.) Lamour., Jania rubens (L.) Lamx., Gymnogongrus griffithsiae (Turn.) Mart., Cer ami um diaphanum (Lightf.) Roth., C. rub rum (Huds,) C.Ag. var. barbatum (Kütz.) J.Ag., C.deslongchampii Chauv., Callithamnion corymbosum (Smith.) Lyngb., Laurencia obtusa (Huds.) var. gracilis Kütz., Polysiphonia elongella Harvey., P.paniculata Montagne., P. tripinnata J.Ag., 'dır. Diğerleri ile karşılaştırıldığında Zeytinlik, Sofra kayaları ve ördek kayaları istasyonlarının makroalg türleri ba kımından daha zengin olduğu, özellikle Chlorophyta ve Phaeophyta bö lümü üyelerinin bol miktarda bulunduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Makroalg, Chlorophyta, Phaeophyta, Rhodophyta.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT MastersThesis A INVESTIGATION ON THE MACROALGAES OF TRABZON SHORELINE Nil Pembe MEHMETA?AOGLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Gülten KOKSAL 1987, Page : 48 Jury : Assoc, Prof.Dr. Gül ten KOKSAL Prof. Dr. Doğan ATAY Asst.Prof.Dr. Mustafa KARABATAK In this study, the macroalgae species in the Trabzon shoreline were identified and classified taxonomically. The samples were collected from six stations (Zeytinlik, Faroz, Shore foundations, ördek rocks, Sof ra rocks, Çamburnu) by diving within the areas between the shoreline and a depth of eight meters in April and August 1986. At the same time the abudance of them were also examined. In all 25 species from 13 families belonging to Chlorophyta,Phaeophyta and Rhodophyta divisions were identified in this research. These are;Ulva fasciata(Delile) Montagne., U.lactuea L., Enteromorpha compress a (L.) Grevil., E.intestinalis(L.)Link.,E.linza (L.) J.Ag., Cladophora albida (Huds.) Kiitz., Bryopsis hypnoides (Lamour. ) J.Ag., Sphacelaria cirrhosa (Roth.) C.Ag.,Cladostephus verticillatus (Lightf.) C.Ag., Dictyota dichotoma (Huds.) Lamour., Padina pavonia(L.) Gaill,, Cystoseira barbata (Good et Woodw.) J.Ag., C.compressa (Esper.) Gerloff et Nizamuddin., Nemalion helminthoides (Velley)Batters.,Gelidium crinale (Turner.) Lamour., Jania rubens (L.) Lamx., Gymnogongrus griff ithsiae (Turn,) Mart., Ceramium diaphanum (Lightf. )Roth.,C.rubrum (Huds,) C.Ag.' var, barbatum (Kiitz.) J.Ag., C.deslongchampii Chauv., Callithamniori corymbosum (Smith.) Lyngb., Laurencia obtusa(Huds.) var. gracilis Kiitz,, Polysiphonia elongella Harvey., P.paniculata Montagne., P.tripinnata J.Ag. When compared with the other stations, Zeytinlik, Ördek rocks and Sofra rocks were rich in species of macroalgaes, especially the member of Chlorophyta and Phaeophyta division were dominant in all stations, KEY WORDS : Macroalgae, Chlorophyta, Phaeophyta, Rhodophyta