Sahil çamı (Pinus pinaster Ait.) ibrelerinin yongalevha endüstrisinde değerlendirilebilmesi imkanları
Possibilities of the Pinus pinaster Ait. leaves usage in the particleboard industry
- Tez No: 170958
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKAY NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Sahil çamı (Pinus pinaster Ait.) ibreleri ve Okaliptüs {Eucalyptus globulus Labill.) odunu yongaları kullanılarak üretilen yongalevhaların fiziksel (özgül ağırlık, rutubet miktarı, kalınlık artışı (şişme) oram) ve mekanik (eğilme direnci, eğilmede elastiklik modülü, yüzeye dik çekme direnci) özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca; hammaddelerin anatomik ve kimyasal (pH, alkol-benzende çözünürlük, %1'lik NaOH'ta çözünürlük, sıcak su çözünürlüğü) özellikleri belirlenmiştir. Yongalevha üretiminde Sahil çamı (Pinus pinaster Ait.) ibrelerinin kullanılması sonucu mekanik özelliklerde bir azalma görülürken, kalınlığına şişme miktarı önemli derecede iyileşmiştir. Yapılan çalışmalar; sonucu Şubat ayında toplanan ibrelerin % 50 oranında orta tabaka odun yongalarına karıştırılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca; Eylül ayında toplanan ibrelerden üretilen yongalevhaların kalınlığına şişme oranlan ve mekanik özellikleri Şubat ayında toplananlarınkinden daha düşük bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Yongalevha, İbre, Fiziksel Özellikler, Mekanik Özellikler, Anatomik Özellikler, Kimyasal Özellikler VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Possibilities of The Pinus pinaster Ait Leaves Usage in The Particleboard Industry In this study; physical (specific gravity, moisture content, thickness swelling) and mechanical (modulus of rupture, modulus of elasticity, internal bonding strength) properties of particleboards made from Pinus pinaster Ait. Leaves and Eucalyptus globulos Labill. Wood were investigated. In addition, anatomical and chemical (pH, solubility in alcohol-benzen, 1% NaOH and hot water) properties of raw materials were determinated. Pinus pinaster Ait leaves usage decreased the mechanical properties and improved the thickness swelling of particleboard. According to the results; It was stated that leaves pick on February could be used by about 50 % in the core layer of particleboard. Particleboards made form leaves pick on September had lower mechanical properties and thickness swelling values than those of boards from leaves pick on February. Key Words; Particleboard, Leaf, Physical Properties, Mechanical Properties, Anatomical Properties, Chemical Properties VIII