Türkiye'de önemli bazı tarla ürünlerinde arz duyarlılığı ve belirsizlik
  1. Tez No: 17101
  2. Yazar: NURAY KIZILASLAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. ZAFER GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
-113- 5. ÖZET Bu araştırma Türkiye'de bazı önemli tarla ürünlerinin arz duyarlılığı ve belirsizlik analizlerini kapsamaktadır. Çalışma, yirmi yıllık bir zaman sürecini kapsamakta olup, makro düzeydedir*. Arz duyarlılığı ve belirsizlik yönünden ele alman ürünler iki aşamada irdelenmiştir. Birinci aşamada, ürünlerin ekiliş alanlarının ekonomik etkenler karşısındaki duyarlılığı incelenmiştir. Bunun için ilk önce, fonksiyonun parametreleri belirlenerek sonuçlar or taya çıkarılmıştır. Arz duyarlılığı analizlerinden, ekiliş alanlarının' bir önceki yılın ekiliş alanı karşısında önemli derecede duyarlı olduğu saptanmıştır. Bir önceki yılın fiyatı ve birim ekiliş alanı başına beklenen brüt getiri karşısında daha az duyarlı olduğu bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında, araştırma kapsamındaki tarla ürünlerinin; verim, fiyat ve brüt getirilerinde yıldan yıla görülen dalgalanmaların neden olduğu belirsizlik durumu ele alınarak incelenmiştir. Belirsizlik analizlerinden, araştırma kapsamındaki ürün lerin, verim belirsizliklerin düşük, fiyat ve gelir belirsiz liklerinin yüksek olduğu ortaya çıkarılmıştır. "
Özet (Çeviri)
-114- SÜMMâRY This search includes supply response and uncertainty analyses of some important field products in Turkey. This study involves a twenty years time period at macro level. Products that are taken according to their supply response and uncertainty, are discussed in two stages. In the first stage, the response of the planting areas of products to the economic factors, has been investigated. For this, first of all, after determining the parameters, the results have been actieved. According to the supply response analyses, the planting areas are found to be response provious year's planting areas. When faced with the price of the provious year and the expected gross income for unit planting area of the provious year, it has been found to be less response. In the second stage of the search, the uncertainty which is caused by yearly fluctuations, is studied and for these studies, yield, price and gross income of field products that are in the involvement of the search are used. As a result of the uncertainty analyses yield uncertainty of the products of the search is achieved to be low, but price and income uncertainty of the products are achieved to be high. We can say that, it is necessary to plan the production rationally and to take some precautions which abolish the uncertainty, if we want the agricultural sector to do its duties more effectively in its economic development efforts.