17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra İstanbul'daki ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarının rehabilitasyon çalışmalarının irdelenmesi
The investigation of the rehabilitation studies of primary and high schools in İstanbul after the 17 of August Marmara earthquake
- Tez No: 171124
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA ÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Kentlerde meydana gelebilecek deprem zararlarını azaltmanın iki temel koşulu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, yeni yapılacak yapıların afet yönetmeliğine uygun olarak yapım ve kontrolünün sağlanması; ikincisi ise, deprem hasar riskini belirlemeye yönelik çalışmalar yürütülmesi ve gerekli önlemlerin alınmasıdır. Olası bir depremde, mevcut yapıların hasar riskinin tahmini ve buna bağlı olarak uzun vadeli önlem alınması, can ve mal kaybını minimize etmek bakımından hayati önem taşımaktadır. Söz konusu ikinci koşul kapsamında, İstanbul'da meydana gelebilecek olası bir yer sarsıntısının İstanbul yerleşimi üzerindeki etkilerinin, özelde eğitim yapılan genelde tüm yapılarına etkisinin, incelenmesi güçlendirme kapsamında yapılacak rehabilitasyon çalışmalarına ışık tutacaktır. Birinci bölümde; İstanbul ili dahilinde eğitim binalarının deprem güvenliklerinin tespit edilmesine yönelik çalışmanın yürütülmesine neden olan problemler kısaca özetlenmiş, çalışmanın amaç, önem ve sınırlılıkları açıklanmıştır. İkinci bölümde; yapılan güçlendirme rehabilitasyon çalışmalarının çözüm metotları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; önerilen sistematik çerçevesinde, elde edilen sonuçlara ilişkin bulgular ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, İstanbul ilinde olası bir deprem sonrası eğitim kurumlarının muhtemel problemleri tahmin edilmiştir. Dördüncü bölümde; çalışmanın temel bulguları ve sonuçlan özetlenmiştir. Beşinci bölümde; genel öneriler ve sonuçlar verilerek, gelecekte yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are two ways to decrease the harmful effects of potential earthquakes that may take place in cities. Firstly, design and monitoring of new constrictions should comply with the Disaster Regulation. Secondly, Damage Risk Assessments for the present structures should be carried out and necessary precautions should be taken. Damage Risk Assessment for the present structures and consequently taken long term precautions are essential to minimize the loss. Regarding the second condition, in the event of a possible earthquake in Istanbul, a comprised study of strengthening applications will be utilized as guidance for other rehabilitation works. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, the reasons behind the earthquake safety studies are summarized and the purpose, necessity and limitations of the study are presented. In the second chapter, the solution methods of the strengthening application in the building rehabilitation are investigated. In the third chapter, based on the suggested systematic method, the main findings of the study were presented, and the problems of the educational building for the condition of the possible earthquake in Istanbul are also predicted. In the fourth chapter, the main findings and results are summarized. In the fifth and final chapter, the general comments and results are presented, and some suggestions were also made for the future works.