Arykanda konut mimarisi
- Tez No: 171372
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Lykia bölgesindeki Arykanda kentinde 1971 yılından beri sürdürülen kazı çalışmaları sonucunda çok sayıda özel konut ortaya çıkarılmıştır. Bu tez Arykanda konutlarının mimarisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Arykanda' da farklı türlerde konut tipleri vardır: Villalar ve yamaç evler en dikkat çekici tiplerdir. Bunlara ek olarak hem işlik hem de konut fonksiyonu olan yapılar ve kamu yapılarından dönüştürülen konut alanları da vardır. Konutların inşası için ağırlıklı yapı malzemesi olarak ana kaya ve moloz taşlar kullanılmıştır. Taşın yanı sıra, günümüze kalmamış olan ahşap ve kerpiç gibi malzemelerin de kullanılmış olduğu kesindir. Ayrıca çatı örtüsü için sıkıştırılmış toprak ve pişmiş toprak çatı kiremitleri kullanılmıştır. Konutlar farklı dönemlere tarihlenmektedir. Hellenistik dönemden Geç Antik döneme kadar tarihlenen örnekler vardır. Konutların büyüklükleri, dekorasyonları ve özellikleri farklıdır. Buradan yola çıkarak farklı konut tiplerinin farklı sosyal grupları temsil ettiğini önermek mümkündür, villalar-üst sınıf, yamaç evleri-orta sınıf, kamusal alandan dönüştürülenler-alt sınıf gibi. Arykanda' da çok sayıda büyük ölçekli kamu yapısı vardır. Arykanda halkı bu kamu yapılarıyla uyum içinde duran ve kent hayatına yakışır konutlar inşa etmişlerdir. Arykanda kent mimarisi için önemli olan bu konutlar Lykia bölgesi konut mimarisi açısından da önemlidir. Lykia bölgesindeki kentler içinde sistematik kazılarla ortaya çıkarılmış, farklı dönemlere ait, bu kadar çok sayı ve farklı tipte konutu bir araya getiren başka bir kent daha yoktur. XXV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A lot of private houses have been unearthed since 1971 in Arycanda in Lycia region. This thesis is concentrated on the architecture of ihe houses in Arycanda. There are different types of houses in Arycanda. Villas and slope houses are the most diminishing ones. Besides them there are housing areas converted from public buildings and including buildings functioned as both house and workshop. Rock and rubble stones were used as main construction materials for the houses. it is certain that weak materials such as wood and sun-dried bricks were used too. Terracotta roof tiles and pressed soil were used for the roof construction. The houses are dated to the different periods. There are examples dated from Hellenistic period to the Late Antique period. The size, decorations and features of the houses are different. Therefore it is possible to suggest that different house types represent the different social groups süch as villas for upper class, slope houses for middle class, houses converted from public buildings for lower class. There are a lot of large scaled public buildings in Arycanda. People of Arycanda built houses standing with harmony with these public buildings and proper to the urban life. These houses which are important for the urban architecture of Arycanda are also important for the domestic architecture of Lycia region. Because there is not any other city which gathers tihis number of houses with different types, unearthed by systematic excavations and belong to the different periods. xxvi