Arykanda antik kenti Podyumlu Tapınağı
The Temple with Podium from ancient Arykanda
  1. Tez No: 462285
  2. Yazar: HAKAN GERÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Arykanda'daki Podyumlu Tapınağı konu edinen bu çalışmadaki amaç tapınağın hangi tanrı ya da tanrıçaya adandığını ortaya çıkarmak ve aynı zamanda tarihleyebilmektir. Bunlardan ilki üzerine yapılan incelemelerde kesin bir veri elde edilememiş olmasına bazı buluntulara dayanarak ve mimarideki ayrıntılardan yola çıkarak güçlü varsayımlarda bulunulmuştur. Aynı zamanda yapının mimari olarak düzeni hakkında da birçok sıkıntı doğmuştur. Bu sorunlardan en önemlisi yapının krepisler ve podyumundan başka sağlam olarak ele geçen in situ parçalarının olmayışıdır. Bu sorunlar bölgedeki benzer tapınakların mimari düzenlerinden ya da tapınak ölçülerinden elde edilen hesaplamalarla giderilemeye çalışılmıştır. Tarihleme konusunda ise en önemli katkıyı ele geçen az sayıdaki mimari parçalar sağlamıştır. Genel olarak bakıldığında Arykanda antik kentinde ilk olarak 2007 yılında kazılmaya başlanan Podyumlu Tapınak gerek mimarisi gerekse şekil açısından Lykia Bölgesi içerisinde oldukça ilginç bir konumdadır. Görünüşte tipik bir Roma Tapınağı özelliği gösterse de ayrıntıda bölgenin tapınaklarından farklı detaylara hâkimdir. Bu çalışmada Arykanda antik kenti'ndeki tapınak kentin kendi yapısı içerisinde değerlendirilecek; bölgenin mimari ve sosyal özellikleri ile ilişkisi ele alınacak, aynı zamanda Lykia tapınakları hakkında söyleneceklere katkı sağlanmaya çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler : Tapınak, Lykia, Arykanda, Podyum, Roma
Özet (Çeviri)
The point of this paper dealing with the temple with podium in Ancient Arycanda is to find out which deity or deities the temple was devoted to and also to date it correctly, if it is possible. Although the researches about the initial problem have produce any evidence yet, it can be suggested some assumptions based upon some archeological finds and the architectural details for this building. However, the architectural order of the temple causes many troubles to interpret some aspects of the building in question. The most important problem among them is the fact that there is no other surviving building materials discovered in situ, except for the krepis blocks and platform. The contradictive aspects of this temple building can be dissolved by comparing its architectural characteristics to the similar ones in this region, and also by some calculations getting from the proportions of its remains. A few of architectural remains gave the most important contribution for dating this building In general, the temple with podium which was firstly excavated in Arycanda in 2007 is an interesting position in Lycia for both its architectural features and the order of temple. Although the building resembles a typical roman temple in appearance, for some of its details, it is totally differed from that of other temples in this region. In this study, this temple in ancient Arycanda will be treated in its original urban fabric and its relation to the architectural and social features of this region, and so it is tried to give contributions to the discussions for the Lycian temples. Key Words : Temple, Lycia, Arykanda, Podium, Roman