Çocuklarda koroziv madde alımı
Corvosive ingestion in children
- Tez No: 171495
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK OTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Özet Giriş: Bu çalışmada koroziv madde alımına bağlı olarak kliniğimize başvuran hastaların sonuçlan retrospektif olarak incelenerek sonuçlan literatür ışığında değerlendirilmek istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2001-2006 yıllan arasında koroziv madde alımı nedeni ile başvuran ve kliniğimize yatırılıp takip ve tedavisi yapılan hastalar yaş, cinsiyet, başvuru nedeni ve etkeni, lezyonun lokalizasyonu, tam ve tedavi yöntemleri, morbitide ve mortalite açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda madde alımı nedeniyle takip ve tedavisi yapılan 75 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların 55'i erkek (% 73) ve 20'isi kız (%27) idi. Hastalarımızın koroziv madde alımı ile kliniğimize başvuru arasında geçen süre hastalarımızın %43 'ünde ilk 2 saat içinde idi. Olgularımızın %19'unda başvuru intervali 10 saat ve üzerinde saptandı. Koroziv madde alımı en fazla (%49) 0-3 yaş grubunda ve ikinci olarak (%35) 3-6 yaş grubunda görüldü. En sık etyolojik etkenin çamaşır suyu (%28) olduğu bulundu. Bunu daha fazla yaralama etkisi olan yağ çözücü (%24), kireç çözücü (%17) ve tuz ruhu (%14) izledi. Hastalarımızın en sık başvuru nedeni ve muayene bulguları dudak, ağız, orofarenksde şişlik (%87), ağızda koku (%51), öksürük (%44), oral alım reddi (%33) idLAynca 2 hastamızda akut üst havayolu obstrüksiyonu ve şok tablosuna rastlandı. Endoskopi olgularımızın 25 tanesine yapıldı. Endoskopi yapılabilen hastalarımızın %52 sinde Grade I bulgular olan mukozada ödem ve hiperemiye, %16 olguda ise Grade Ha bulgular olan yüzeysel ülserlere rastlandı. Akut dönemde tüm hastaların oral alımı kesilip mayi başlanmıştır. Ek olarak antibiotik ve steroid tedavisi başlanmıştır. Takiplerde 7 hastada (%9.3) uzun dönemde kontrastlı özofagus grafisinde darlık saptanmıştır. Ağır striktürü olan bir hastamız açık cerrahi ile stent koyulmasından sonra postoperatif dönemde kaybedilmiştir (%1.3). 45Sonuç: Koroziv özofagus yanığı çocuklarda, özellikle ilk 6 yaş grubunda, önemli bir sağlık problemi olmaya devam etmektedir. Erken dönemde yapılan tedavi yöntemlerinin tam olarak etkinliği ortaya konmamıştır.Özofagus yanığının sonuçlan göz önüne alındığında önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerle özofagus yanığına neden olan etyolojik sebeblerin hem üreticiler ve hemde tüketiciler açısından bilinçli bir değere ulaşması gereği hayati değere sahiptir. 46
Özet (Çeviri)
Summary Object: The aim of this study was retrospective analyses of the patients with corrosive ingestion at the route of literatures. Method: From 2001 to 2006 patients with corrosive ingestion were classified. Age, sex, complaints, corrosive substrat, lesion localization, diagnostic and treatment methods, morbidity, mortality were the determining factors of this study. Results: 75 patients (55 male, 20 female) with corrosive ingestion were analysed retrospectively. Time to hospital applying after corrosive ingestion was 2 hours at 43 % of patients and more than 10 hours at 19 patients of patients. Rate of corrosive ingestion at 0-3 age group was 49 % and 35 % at 3-6 age group. The most frequent factor was sodium chloride (28 %), and oil solvents (24 %), lime solvents (17 %), hidrochloric acid (14 %) were following it. Clinical features of patients were buccal, oral, oropharingeal oedema (87 %), oral chemical smell (51 %), coughing (44 %) and oral intake rejection ( 33 %). Furthermore 2 patients were diagnosed as upper airway obstruction and shock. Endoscopy revealed grade 1 burn at 52 % of patients and grade Ha burn at 16 % of patients. At the acute phase oral intake was stopped, antibiotherapy and steroid treatment was performed. Oesophageal stricture was established at 7 patients (9.3 %) during long term follow up. 1 patient (1.3 %) with serious stricture underwent oesophageal stent placement operation and got ex at the post operative period. Conclusion: Oesophageal burn with corrosive substrats is an important health problem of 0-6 age group of children. Oesophageal burns cause high morbidity and mortality. Etiologic agents and other factors of oesophageal burns should be controlled strictly by producers and public. 47