Estrojen ve progesteron tedavisi yapılan ovariektomili sıçanlarda ritodrin ve nikardipinin tokolitik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of tocolytic effects induced by ritodrin and nicardipine in ovariectomized rat treated with estrogen and progesterone
  1. Tez No: 17154
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
BÖLÜM VI ÖZET İzole sıçan uterusunda yapılan bu in vitro çalışmada kasıcı ajan olarak kullanılan asetilkolin, oksitosin ve KCl'e bağlı kasılmaların ri- todrin ve nikardipin gibi uterus gevşetici ilaçlarla inhibisyonunda hor monal durumdaki değişimlerin etkinliği araştırılmıştır. Gonadal steroidlerle yapılan tedavinin şekline göre iki farklı hormonal durum oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki hayvanlara çalışmadan 24 saat evvel bir 1 mg/kg dozunda estradiol benzoat verilmiş buna karşın deneme grubuna ayrılan sıçanlara ovariektomi yapıldıktan sonra 9.-12. günler arası estrojen benzoat ve 13.-16. günler arası da estrojenle bir likte projesteron uygulanmıştır. Kontrol ve deneme grubundaki sıçanlardan alınan Cornu uteri 'ler temperatürü 37 °C'de sabit tutulan ve % 95 02-% C02 karışımı ile sürekli gazlandırılan de Jalon solüsyonu içerisine alınarak agonist ve antago nist ilaçlara verilen cevaplar izotonik olarak kaydedilmiştir. Kontrol ve deneme gruplarında asetilkolin' e ait pD2 değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Asetilkolin'le elde edilen ka sılmaların üç farklı konsantrasyonda (10 8, 10 7, 10 6M) ritodrin ve nikardipin' le inhibisyonunda, ritodrin deneme grubunda daha etkin bulun muştur. Submaksimal konsantrasyonda (3xl0 5 M) uygulanan asetilkolin 'e bağlı kasılma cevaplarında ritodrin'le elde edilen % maksimum gevşeme cevapları farksız olduğu halde deneme grubunda ritodrin için hesaplanan IC 50 ve tl/2 değerleri daha düşük bulunmuştur. Benzer durum nikardi- pin-asetilkolin etkileşmesi içinde geçerlidir.Ritodrin ve nikardipin oksitosin'le elde edilen kasılma cevapla rını deneme grubunda kontrol grubuna göre daha güçlü bir şekilde antago nize etmiştir. Benzer şekilde potasyum klorür'le elde edilen kasılma ce vaplarının inhibisyonunda nikardipin deneme grubunda daha etkin bulun muştur. Sonuçlar, asetilkolin'in afinitesinin hormonal duruma göre değiş mediğini, ritodrin'in asetilkolin ve oksitosin'le elde edilen kasılmala rı deneme grubunda daha belirgin olarak antagonize ettiğini, ni kardi pin-asetilkolin etkileşmesinin hormonal duruma göre farklılık gösterme diğini, buna karşın nikardipin' in oksitosin ve potasyum klorür'le oluş turulan kasılmaları deneme grubunda daha belirgin bir şekilde inhibe et tiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
BÖLÜM VII SUMMARY COMPARISON OF TOCOLYTIC EFFECTS INDUCED BY RITODRIN AND NICARDIPINE IN OVARIECTOMIZED RAT TREATED WITH ESTROGEN AND PROGESTERONE An in vitro study was designed to carry out a comperative study for showing the antagonistic effect of ritodrine and nicardipine against acetyl chol i ne-oxytocin-and KC1 -induced Contractions in isolated rat uterus, treated with hormones estrogen (control group) and estrogen and progesteron (trial group). Cornu uteri es of rats conditioned with two different hormone regiments. One group of rats were treated with 1 mg/kg Estradiol Benzoat 24 hrs. prior to exicision of uterus and were called as control group. On the other hand, the trial groups rats were ovariectomized before 9.-12. days estradiol benzoat treatment and to the same group of rats estradiol benzoat plus progesteron was administered between 13.-16. days. Cornu-uteries of control and trial group rats were excised and maintained at 37 °C and suspended in de Jalon solutions which were bubbled with gas mixtures containing 95 % oxygen and 5 % carbondioxide throughout the experiments. Responses of Cornu uteris were recorded isometrically. pÜ2 values of acetylcholine were statistically insignificant in both control and trial groups. The inhibition of ritodrine and fi 7 R nicardipine (10,10,10 M) on the contractions initiated by acetylcholine were evaluated. Ritodrine was found to be more effective on the trial group. Maximal percent relaxations caused by ritodrine and nicardipine were the same when contraction was induced at submaximalconcentration of acetylcholine (3x10 5 M). In trial group IC50 and tl/2 values of ritodrine and nicardipine were lower than control group. The inhibition of ritodrine and nicardipine was more pronounced when contraction was induced by oxytocin in trial group than control group. Similarly, the inbition of KC1 induced contraction by nicardipine was clearly effective on trial group. Results showed that, hormonal treatment did not change the acetylcholine affinity of control and trial group. Acetylcholin-and oxytocin-induced contractions were more antagonized by ritodrine on trial group. Two different hormonal treatments did not affect nicardipine-acetylcholine interaction, Howeves, antagonistic effect of nicardipine was statistically significant on trial group with oxytocin-and KC1 -induced contractions.