Laparoskopik gastrik bant ligasyonu uygulanan hastalarda plazma grelin düzeyindeki değişim ve bunun leptin, oreksin-u düzeyi ve insülin rezistansı ile korelasyon (prospektif klinik çalışması)
Alterations in the plasma ghrelin levels of patients that are applied laparoscopic gastric band ligation and correlation of this alteration with the levels of leptin and orexin_a and with insulin resistance, prospective clinical study
  1. Tez No: 171625
  2. Yazar: PINAR ÇİĞDEM ARICA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri olan morbid obezitenin etiyopatogenezinde değişik faktörler rol oynasa da, vücut ağırlığını belirleyen enerji dengesinin alım lehine bozulması asıl neden olarak öne sürülmektedir. Bu dengenin sağlanmasında anahtar rolü oynayan hipotalamus ve diğer organlar arası iletişim özel peptitlerle sağlanmaktadır. Bu peptitlerin başında grelin, leptin, öreksin ve insülin gelmektedir. Bu çalışmada amaç; günümüzde morbid obezitenin tedavisinde başarılı bir yöntem olarak kabul edilen laparoskopik gastrik bant tatbikinin, iştah üzerine etkili bu peptitler üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya morbid obezite (VKİ:48,3±6,7 kg/m') tanısı ile ameliyat edilen 20 kişilik (12 kadın, 8 erkek) hasta grubu ile vücut ağırlığı normal sınırlarda olan (VKİ:22,6±2,0 kg/m2), sağlıklı 20 kişilik (10 kadın, 10 erkek) kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta grubunda ameliyat öncesi ve sonrası birinci ay sonunda, kontrol grubunda bir kez kan örnekleri alındı. Çalışmadaki parametreler ELİSA yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı yaş ve cinsiyet farkı yoktu. (p>0,05) Hasta grubunda uygulanan ameliyat ile birinci ayın sonunda anlamlı kilo kaybı sağlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: While different factors in etyopathogenesis of morbid obesity, which is most important healty problems of recent times, plays most important role, changing energy balance in favour of intake which determines body weight is suggested as the main reason. The communication between the hypothalamus, which play important role in the maintanace of this balance, and the other organs is provided by special peptides. Grelin, leptin, öreksin ve insulin are the important ones of these peptides. The purpose of this study is to investigate the effects of laparoscopic gastric band applications, a current effective treatment modality for morbid obesity, on peptides which is effective on appetide. Materials and methods: We studied 20 patients (12 female, 8 male) who were operated for morbid obesity (BMI:48,3±6,7 kg/m2) and 20 normal weighted (BMI:22,6±2,0 kg/m2) and healty persons (10 female, 10 male) for the control group. We take blood samples one time from the control group and two times from the study group (before and one month after the operation). The parameters in the study were evaluated by ELISA method. Results: There were no statisticaly meaningful age and sex differences between the control and study groups (p>0,05).