Kadirli ovası Kesiksuyu sulama işletme alanında taban suyu değişimleri ve sorunları
- Tez No: 171649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM TÜLÜCÜ, PROF. DR. OSMAN TEKİNEL, DOÇ. DR. YILDIRIM KUMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, DSİ-Kesiksuyu Sulama İşletme Alanında mevcut tabansuyu sorunlarının kapladığı alanların ve taban- suyu sorununa neden olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, brüt 8230 ha. alana yayılmış vaziyette bulunan 79 adet gözlem kuyusundan Ekim-1983 / Ekim-1984 su yılında alınan tabansuyu gözlemleri, bu gözlemlerden faydalanarak çizilen harita ve hidrograflar, diğer verilerin de yardımıyla yorumlanmıştır. Sonuç olarak, Kesiksuyu Sulama Şebekesi'nin güney batı yarısında tabansuyunun yüksek olduğu, ortalama 1025 ha. alanda birinci derecede tabansuyu sorunu olup tabansuyunun 0-1 m. derinlikte olduğu belirlenmiştir. Tabansuyu yükselmesinin en önemli nedenleri etkinlik sırasına göre yağışlar, çeltik sulaması ve yüksek araziler den yüzey akış ve sızma olarak gelen sular olduğu anlaşıl maktadır. Mevcut yüzey drenaj kanallarında rüsubat ve yabancı ot sorunu olması nedeniyle fonksiyonunu tam olarak yapamamakta, tabansuyunu istenilen seviyeye düşürmeye yeterli olmamaktadır. Akarsuların, kanal sızmalarının ve çeltik sulaması dışında yapılan diğer sulamaların sorun olan kesimde taban- suyuna önemli bir etkileri yoktur.Gözlem ağının sıklaştırılması, tahrip kuyuların onarılması, yüzey drenaj kanallarının temizlenmesi, çeltik alanlarının sınırlandırılması ve daha detaylı çalışmaların, toprak altı drenaj etüdlerinin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This researcji has been done to determine the existing graundwater problems, the covered areas of ones, and the factors which is cause to the groundwater problems on the Kesiksuyu Irrigations Project Areas. At this research the maps and the hydrographs has been drawn with the groundwater datas of 1983 October-1984 October which hâs been taken“ from the chosen 79 drainage observation hole in the 8230 ha”areas. The result has been commented with the help of other informations «. It has been seen that the highest groundwater level in southwest of Kesiksuyu Irrigation Network, and at 1025 ha" areas have the serious groundwater problem which showes level of 0-1 m. The reason why the level of the groundwater goes so up with an important degree are the precipitation, the rice irrigation, and the run- off Present drainage canals are not able to perform their functions, and not keep down the level of groundwater because of wild plants and other deposits o Irrigations other than the rice irrigations have no important affects to groundwater on the areas which have problems. Number of observation holes in the network area must be increased, the destracted holes must be repaired, the drainage canals must be cleaned the rice planted areas must be limited, and more detailed underground drainage investigations must be done o