Metabolik sendromun kognitif bozuklukla ilişkisi
- Tez No: 171650
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ SUNA ERDİNÇLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Kardiyoloji, Geriatrics, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, 60 yaş ve üstü hastalarda metabolik sendromun kognitif bozuklukla ilişkisini kesitsel olarak saptamak amaçlandı. 26 Temuz-29 Aralık 2005 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Geriatri ve Diabet Bilim Dallan polikliniklerine rutin kontrol amacıyla başvuran ve yaşlan 60 -89 arası ( ortalama 71.71±6.58) , 106'sı kadın ve 34'ü erkek olan 140 hasta, (NCEP ATP IH kriterlerine göre 93 metabolik sendromu olan ve 47 metabolik sendromu olmayan hasta) kesitsel olarak çalışmaya alındı. Kognitif bozukluğu saptamak amacıyla Standardize Mini Mental Test kullanılarak her iki grubun Mini Mental skorlan(MMS) karşılaştırıldı. Aynca metabolik sendromdan bağımsız olarak yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sigara ve alkol kullaımı, geçirilmiş miyokard infarktüsü ve strok, antihipertansif, insülin, OAD ve statin kullanımı, BMİ ile MMS arasında ilişkinin olup olmadığı araştırıldı. Depresyon yalancı demansa neden olabileceğinden dolayı her iki grup depresyon bakımından Geriatrik Depresyon skalası (GDS) kullanılarak karşılaştınldı. Metabolik sendromu olan grubun 25'inde (%26.9), metabolik sendromu olmayan grubun ise 7'sinde (%14.9) MMS düşük saptandı. Fakat MMS bakımından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Çalışmamızda AKŞ'i yüksek olanlar, insülin kullananlar, sigara içenler, depresyonu olanlar ve ileri yaşı olanlarda MMS anlamlı olarak düşük bulundu. Her iki gruptaki olgulann GDS'leri birbirine benzer idi. Hipertansiyonu olan, HDL- kolestrolü düşük olan, trigliserid düzeyi yüksek olan, diabeti olan, geçirilmiş AMİ ve stroku olan, eğitim düzeyi düşük olan, BMİ' i yüksek olan ile olmayanların MMS'leri arasında fark bulunmadı. Aynca ilaç kullanan (OAD, antihipertansif, statin ) hastalar ile kullanmayanların MMS'leri arasında da farklılık bulunmadı.Metabolik sendrom ile MMS düşüklüğü arasında ilişki olmaması hastaların çoğunun antihipertansif, statin, oral antidiabetik gibi ilaçlan kullanmalarına, bu etkiyi değerlendirebilmek için hasta sayısının az olmasına ya da Standardize Mini Mental Testin daha az duyarlı olmasına bağlı olabilir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşam süresi uzamakta ve buna paralel olarak hastalıklara bağlı kognitif bozukluklar artmaktadır. Literatürde metabolik sendrom ve risk faktörlerininin kognitif fonksiyonlarla ilişkisini araştıran çalışma sayısı oldukça azdır. Kognitif fonksiyonları etkileyen risk faktörlerinin tespiti ve bu risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasıyla yaşlılarda morbidite ve mortalitenin önemli nedenlerinden olan kognitif bozukluk engellenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the relationship between metabolic syndrome and cognitive decline in patients over 60 years age cross sectionally. Between 26 June and 29 December 2005, 140 patients (106 female, 34 male) attending for routine medical control to Geriatric and Diabetes outpatient clinics of the Internal Medicine Department of Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty were included in the study. The age of participants were between 60-89(71. 7 1±6.58), according to NCEP ATP İÜ criteria 93 had metabolic syndrome and 47 had not. Cognitive performance was determined with the use of Standardized Mini Mental Test and the Mini Mental scores of the two groups were compared. Apart from the metabolic syndrome we investigated the relationship between Mini Mental score and age, gender, educational status, tobacco and alcohol use, the history of acute miyocardial infarction and stroke, drug use (antihypertensive, insulin, oral antidiabetic, statin ) and BMİ. Depression, which is a cause of pseudodementia, was also asessed with the use of Geriatric Depression Scale. The Mini Mental score was low in 25 patients (26.9%) in the metabolic syndrome group, and in 17 patients (14.9) in the control group. We could not find a difference between Mini Mental scores of two groups statistically. In this study the Mini Mental score was low in patients with high fasting glucose level, tobacco use, insulin use, advanced age and depression. The Geriatric Depression Scales of two groups were similar. There was not difference in the Mini Mental scoreses between patients with high blood pressure, high triglyceride level, low HDL cholesterol level, history of acute miyocardial infarction and stroke, low educational status, high BMİ and in patients without them. We also could not find difference between Mini Mental scoreses of the patients who use antihypertensives, oral antidiabetics and statins and the patients who don't use these drugs. The normal MiniMental scores in patients with metabolic syndrome may be because drug use, such as antihypertensives, oral antidiabetics, statins. The low number of patients included in this study or the low sensitivity of Standardized Mini Mental Test may also be confounding factors. As in other parts of the world the number of elderly people are increasing in Turkey and in accordance with this the cognitive decline related to diseases are also increasing. The number of studies investigating the effect of metabolic syndrome and its risk factors on cognitive function and cognitive decline are very low in medical literature. The establishment of the risk faktors which effect the cognitive functions and prevention of them in elderly would prevent the cognitive decline, one of the most important causes of mortality and morbidity in today's world.