Arteriovenöz anastomozların yapısının ışık ve elektronmikroskopik olarak incelenmesi
Examination of the structure of arteriovenous anastomoses (AVA) by light and electronmicroscopy
  1. Tez No: 17166
  2. Yazar: MEHMET ÇİMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDEM GÜMÜŞBURUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Arteriovenöz Anastomozlarm Tapısının Işık ve Elektronmikroskopik Olarak İncelenmesi Arteriovenöz anastomozlar (AVA), küçük arterler le venler arasındaki direkt bağlantılardır. Vücuttaki dağılım alanları çok geniş tir. Tennoregülatör ve vas- küler "basıncın düzenlenmesinde önemli rol oynadıkla rı gibi, yüksek kan akış seviyesi de sağlarlar. Vücuda sağladıkları faydaları pek çok olan AVA* larm morfolojileri oldukça çeşitlilik gösterir.Bir leştirdikleri arteriol ve venülden daha farklı bir yapıya sahiptirler. Bu çalışmada, tavşan böbrek ve ovaryum dokula rında AVA'ların morfolojileri ışık ve elektronmik- roskopi düzeyinde incelenmiş olup, bu dokulara ait AVA çeşitliliği ve yapısı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Examination of the Structure of Arteriovenous Anastomoses (AVA) by Light and Electronmicroscopy Arteriovenous anastomoses are direct connections between small arteries and venules. They have wide range of distribution in body. They both play an important role in regulating the vascular pressure and function as a thermoregulator and provide a high level of blood flow. Arteriovenous anastomoses, which avail a lot, have a variety of morphology. Their structures are more different than ones of arterioles and venules, which they united. In this study, AYA morphologies seen in the tissues of rabbits kidneys and ovarium have been examined by light and electronmicroscopy and AVA structure and variety in the tissues have been observed.