Son dönem kronik böbrek yetmezlikli hastalarda hemodiyaliz amaçlı yapılan distal radiyosefalik yanyana anastomozların değerlendirilmesi
Evaluation of distal radiocephalic side-to-side anastomosis created for hemodialysis at the end stage renal disease patients
  1. Tez No: 477966
  2. Yazar: SERCAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELÇUK BAKTIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) nedeniyle renal replasman tedavisi olarak hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda, damar erişim yolu olarak kullanılan distal radiyosefalik yanyana anastomoz yapılarak sefalik ven distali bağlanmadan oluşturulan arteriyovenöz fistüllerin (AVF) erken ve geç dönem açıklık oranlarını, olgunlaşma sürelerini, fistüllerde meydana gelen komplikasyon oranlarını değerlendirmek ve bu fistüllerde meydana gelen sorunların tanı ve tedavisinin daha kolay ve minimal invaziv yöntemlerle yapılabileceğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Periferik Damar Cerrahi Birimi'nde Haziran 2012 ve Aralık 2015 tarihleri arasında son dönem böbrek yetmezliği hastalarında hemodiyaliz amaçlı yapılan distal radiyosefalik yanyana anastomoz ile oluşturulan arteriyovenöz fistüller değerlendirildi. 50 hasta ameliyat edildi, arteriyovenöz fistüller daha önce AVF oluşturulmamış ve/veya santral venöz katater (SVK) takılmamış taraftaki üst ekstremitede oluşturuldu. Hastaların demografik bilgileri, poliklinik takipleri ve muayene bulguları, fistüle bağlı komplikasyonları ve komplikasyonların tedavileri incelendi. Bulgular: Hastaların 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 1. yıl poliklinik kontrol muayeneleri yapıldı, dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Ameliyat edilen hastalardan1. gün 50 hastadan 5 (%10) hastanın fistülünde tromboz saptandı, bu hastalara safen ven distalinden girilerek Fogarty kateteri yardımıyla trombektomi yapıldı, 2 hastanın trombektomi sonrası fistülleri çalışmaya devam etti. 3 hasta erken dönemde kontrollere gelmeyerek takip dışı bırakıldı. 1. ayda takip edilen 47 hastadan 37 hastanın fistülü müdahalesiz ve 2 hastanın fistülü trombektomi sonrası çalışmakta idi. Erken dönem primer açıklık oranı %78,7 ve sekonder açıklık oranı %82,9 olarak saptandı. 2 hasta ilk 1 yıl içinde olmak üzere toplam 7 hasta ek hastalıkları nedeniyle kaybedildi. 1 yıllık takiplerde 2 hasta poliklinik kontrollerine gelmeyerek takipten çıkarıldı. 1 yıllık takiplerini tamamlayan 43 hastadan 33 tanesinin fistülü müdahalesiz ve erken dönemde trombektomi yapılan 2 hastanın fistülü çalışmakta idi. 1 yıllık primer açıklık oranı %76,7 ve sekonder açıklık oranı %81,3 olarak saptandı. Hastalarda venöz hipertansiyon veya distal iskemi gibi herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Hemodiyaliz tedavisi almakta olan veya alması planlanan son dönem böbrek yetmezliği hastalarında distal radiyosefalik yanyana anastomoz ile oluşturulan ve sefalik ven distali bağlanmayan arteriyovenöz fistüller, hastalarda damar erişim yolu olarak başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir. Açık kalma oranlarının yüksek olması, komplikasyon oranlarının düşük olması ve komplikasyon gelişmesi durumunda kolaylıkla tedavi edilebilmesi nedeniyle, kliniğimize başvuran hastalarda bu yöntem ile damar erişimi yolu oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose:The pupose of thi study is to evaluate the following issues in patients recieving hemodialysis treatment due to end-stage renal disease (ESRD): the short-term and long-term patency rates, the maturation time and complication rates of the arteriovenous fistulas (AVF) that are created by side to side anastomosis of the distal radial artery and cephalic vein, which is used for vascular access, without ligation the distal part of the cephalic vein and to manifest that the diagnosis and treatment of fistula-related problems can be implemented via easier and minimal invasive methods. Material and Mehod: The AVFs that are created by side to side anostomosis of the distal radial artery and cephalic vein in patients with ESRD for hemodialysis between June 2012 and December 2012 in Istanbul Medical Faculty Department of General Surgery Division of Peripheral Vascular Surgery are evaluated. 50 patients were operated on and AVFs were created in the upper extremity that had not had any former AVFs and/or placement of central venous catheters (CVC). Patients' demographic information, outpatient follow-up and examination findings, fistula-related complications and treatments for complications were investigated. Findings: Follow-up examinations were performed on the 1st day, 1st week and 1st year of the operation. The patient files were retrospectively evaluated. 5 (%10) out of 50 patients who underwent the surgery was diagnosed with thrombosis in their fistula and thrombectomy was performed on these patients with the help of the Fogarty catheter by entering from distal saphenous vein. The fistulas of 2 patients maintained function after thrombectomy. 3 patients gave up the early follow-up visits, thus they got excluded. At the 1st month of follow-up, fistulas of 37 patient had worked without any interventions and fistulas of 2 patients worked after thrombectomy, out of 47 patients in total. Primary patency rates and secondary patency rates were found to be 78.7% and 82.9%, respectively, in the early period. 7 patients deceased due to their comorbid diseases and two of the deaths occured during the first year. 2 patients failed to show up during the 1 year of follow-up period and were excluded. Among 43 patients who succeeded to complete the 1-year follow-up, 33 patients without any interventions and 2 patients who underwent thrombectomy in the early period had functional fistulas. Primary patency rates and secondary patency rates were found to be 76.7% and 81.3%, respectively, in the one-year period. No complications such as venous hypertension and distal ischemia had developed. Result: AVFs that are created by side by side anostomosis of the distal radial artery cephalic vein and without the ligation of the distal part of the cephalic vein are successfully used as vascular access for patients with ESRD who recieve or are planned to recieve hemodialysis. For the reasons of high rates of patency, low complication rates and easy treatment of complications in case any develops, vascular access for hemodialysis is generated by this method in patients who refer to our clinic.