Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların işitme fonksiyonlarının TEOAE değerlendirilmesi
Evaluation of hearing functions of infansts treated in the neonatal intensive care unit by means of TEOAE
- Tez No: 171663
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VII. ÖZET İşitme kaybı sağlıklı yenidoğanlarda her 1000 doğumda 1 ile 6 oranındadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda bu oran daha da artmaktadır. Otoakustik emisyonlar (OAE), dış kulak yoluna konan bir mikrofonla kaydedilen koklear dış saçlı hücre orijinli seslerdir.“Transient evoked otoacoustic emissions”(TEOAE), taburcu edilirken yenidoğanlara uygulanabilen, işitme kaybının erken tanısına olanak veren bir metoddur. Amacımız yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen olgularda işitme kaybı açısından risk faktörlerini belirlemek, aym zamanda risk faktörü olanlar ile risk faktörü olmayanlar arasında TEOAE yöntemini kullanarak bir karşılaştırma yapmaktır. Çalışmaya 01.06.2004-01.06.2005 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi almış 82 olgunun toplam 162 kulağı dahil edildi.“Rhode Island”kriterlerine göre değerlendirme yapıldı. 162 kulağın 35'i (%21.6)“kaldı”, 127'si (%78.4)“geçti”olarak bulundu. Olgularda işitme taramasından kalma oranları, tek bir risk faktörünün varlığından çok 2 veya daha fazla risk faktörünün varlığında daha da artmakta idi. Özellikle ototoksik antibiyotik kullanımı diğer risklerin varlığında, kalma oranını ototoksik antibiyotik kullanmayan riskli gruba göre daha fazla etkilemekteydi. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi alan olgularda işitme fonksiyon kaybı yüksek oranda izlenmektedir. Öncelikli hedef, işitme kaybı tarama programlan toplum genelinde yaygınlaşana kadar, risk içeren yenidoğanları taramak olmalıdır. 42
Özet (Çeviri)
Vni. SUMMARY The incidence of hearing loss is between 1 and 6 per 1000 in healthy neonates. This ratio is more common in the neonates followed up in the neonatal intensive care unit. Otoacoustic emissions (OAE) are sounds of cochlear origin, which can be recorded by a microphone fitted into the ear canal. They are caused by the motion of the cochlea's sensory hair cells as they energetically respond to auditory stimulation. Transient evoked otoacoustic emissions (TEOAE) represent a method which can be applied to all newborns prior to hospital discharge, enabling early identification of hearing loss. The aim of this study is to evaluate the risk factors of hearing loss and to compare the hearing impairment between the neonates, including risk factors and not by means of TEOAE, which are hospitalized in neonatal intensive care unit. Between 01.06.2004 and 01.06.2005, 82 (162 ears) newborns, treated in the Neonatal Intensive Care Unit of Afyon Kocatepe University Hospital, included in this study. The evaluation is performed according to“Rhode Island”criteria. Of the 162 ears 35 (% 21.6) ears were“failed”, and 127 (%78.4) ears were“passed”. The failure ratio of the hearing screening was increasing with the existence of 2 or more risk factors. Ototoxic antibiotic usage, with the other risks, was effecting the failure ratio much more than the group that did not used ototoxic antibiotic. Hearing impairment is excessively observing in the patients followed up in Neonatal Intensive Care Unit. The prior aim must be to evaluate the newborns including risk factors until the hearing screening programs are widespread. 43