Yoğun bakım ünitesinde izlenen hastaların işitme fonksiyonlarının geçici otoakustik emisyonla (TEOAE) beyin sapı işitsel yanıtları(ABR) ile iki basamaklı taramayla değerlendirilmesi
Evaluation of hearing functions of patients followed in the intensive care unit with transient otoacoustic emission (TEOAE) brainstem auditory responses (ABR) and two-step scanning
- Tez No: 713616
- Danışmanlar: DR. RENGİN ŞİRANECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İşitme algısının normal olmaması, iletişim, kavrama, okuma ve sosyoemosyonel gelişimin geri kalmasına neden olacaktır. Ülkemizde, işitme kaybı sıklığı her 1000 doğumda 1 ile 2 oranındadır. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde takip edilen yüksek riskli bebeklerde bu oran normal yenidoğanlara kıyasla daha fazladır. Yenidoğanlarda işitme kaybı tespiti için TEOAE ve ABR testleri kolaylıkla uygulanabilmektedir. İlk bir yılda müdahale edilen çocuklar beş yaşında normal sınırlarda lisan gelişimi gösterirler. Çalışmamızın amacı; yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalarda işitme kaybı açısından risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve risk faktörü olan bebekler ile olmayan bebekler arasında işitme kaybı açısından TEOAE ve ABR testlerini kullanarak karşılaştırma yapmaktır. Çalışmaya 01.01.2007 - 01.01.2008 tarihleri arasında Semiha Şakir Doğumevi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi almış 165 hasta dahil edildi. Tarama, iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların TEOAE testi yapıldı. TEOAE testinden geçemeyen bebeklere ve riskli görülen on bebeğe ABR testi uygulandı 2007 JCIH tarafından belirlenmiş risk kriterlerine göre değerlendirme yapıldı. TEOAE testinde 165 bebeğin 143‟ü (%86.7)“geçti”, 22‟si (%13.3)“kaldı”olarak bulundu. ABR uygulanan bebeklerden 5‟i (%16.6)“kaldı”, 25‟i (%83.4)“geçti”olarak bulundu. İki aşamalı tarama testinde nihai sonuç; 165 olgunun 158‟i (%96.9)“geçti”, 5‟i (%3.1)“ kaldı”. İki bebekte testin ilk aşamasına katılıp ikinci aşamasına katılmadığı için nihai sonuçta değerlendirilmeye alınamadı. Semiha Şakir Doğumevi YDYBÜ‟si 3. düzey yenidoğan ünitesidir. Semiha Şakir Doğumevi YDYBÜ‟sinde elde edilen %96.9“geçiş”oranı literatürde bildirilen en iyi oranlar arasındadır. Preterm yenidoğan olmanın ve düşük doğum ağırlığına (≤ 1500 gr) sahip olmanın işitme kaybı açısından ileri derecede anlamlı olduğu görüldü. İntrakraniyal kanama geçirme ve mekanik ventilasyon kullanımı işitme kaybı açısından ayrı ayrı risk faktörü olarak tespit edildi. Risk faktörü içermeyen hasta grubundaki tüm bebekler işitme taramasını %100 başarı ile sonlandırdı. Olgularda işitme taramasından kalma oranları, risk faktörü varlığında artmakta idi. Ancak işitme kaybı bulunan (nihai sonucu“kaldı”olan) bebek sayısının az olması nedeniyle istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi alan olgularda işitme kaybı oranı yüksektir. Bebeklerin taramasında, YDYBÜ‟de 5 günden fazla kalma öyküsü mevcutsa işitsel nöropatiyi atlamamak için bu kriteri taşıyan bebeklerin hepsine işitsel beyin sapı cevabı (ABR) uygulanmalıdır. Genel işitme taraması için tüm ülkede yeterli alt yapı oluşturulana kadar öncelik risk içeren yenidoğanları taramak olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Abnormal hearing perception will result in retardation of communication, comprehension, reading and socio-emotional development. In our country, the frequency of hearing loss is 1 to 2 per 1000 births. This rate is higher in high-risk babies followed in Neonatal Intensive Care Units compared to normal newborns. TEOAE and ABR tests can be easily applied to detect hearing loss in newborns. Children who are intervened in the first year show normal language development at the age of five. The aim of our study; To evaluate the risk factors for hearing loss in patients treated in the neonatal intensive care unit and to compare infants with and without risk factors in terms of hearing loss using TEOAE and ABR tests. 165 patients who received treatment in Semiha Şakir Maternity Hospital Neonatal Intensive Care Unit between 01.01.2007 - 01.01.2008 were included in the study. Scanning was carried out in two stages. TEOAE test was performed on all patients included in the study. ABR test was applied to infants who could not pass the TEOAE test and to ten infants who were considered risky. Evaluation was made according to the risk criteria determined by 2007 JCIH. In the TEOAE test, 143 (86.7%) of 165 infants were found to be“passed”and 22 (13.3%)“failed”. It was found that 5 (16.6%) of the babies who underwent ABR were“failed”and 25 (83.4%) were“passed”. The final result in the two-stage screening test; Of 165 cases, 158 (96.9%)“passed”and 5 (3.1%)“failed”. Since two babies participated in the first stage of the test and did not participate in the second stage, they could not be evaluated in the final result. Semiha Şakir Maternity Nursing Home is a level 3 neonatal unit. The 96.9%“pass”rate obtained in Semiha Şakir Maternity Nursing Home NDYBU is among the best rates reported in the literature. It was observed that being a preterm newborn and having a low birth weight (≤ 1500 g) were highly significant in terms of hearing loss. Intracranial bleeding and the use of mechanical ventilation were determined separately as risk factors for hearing loss. All babies in the patient group without risk factors completed the hearing screening with 100% success. The rates of failure from hearing screening increased in the presence of risk factors. However, it was not found to be statistically significant due to the low number of infants with hearing loss (whose final result was“failed”). In conclusion, the rate of hearing loss is high in cases treated in the neonatal intensive care unit. In the screening of babies, if there is a history of staying in the NDICU for more than 5 days, auditory brainstem response (ABR) should be applied to all babies who meet this criterion in order not to miss auditory neuropathy. Until adequate infrastructure for general hearing screening is established throughout the country, the priority should be to screen newborns at risk.