Göbek kordonu bakımında kullanılan anne sütü, kuru tutma, povidone iyod ve octenidine hidrocloride yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of methods employed in umbilical cord care; Breast milk, keeping dyr, povidone iyodine and octenidine hidrocloride
  1. Tez No: 171672
  2. Yazar: BİNNAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERHAN CEVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Göbek Kordonu Bakımında Kullanılan Anne Sütü, Kuru Tutma, Povidon- iyod ve Octenidine hidrocloride Yöntemlerinin Karşılaştırılması Araştırmada, ülkemizde göbek kordonu bakım yöntemlerinde yaygın olarak kullanılmakta olan Povidon iyod ile, bu konuda güncel tartışma konusu olan diğer yöntemlerin (anne sütü, kuru tutma ve Oktenidine hidrokloride) göbek kordonunun düşme hızı, bakteri kolonizasyonu ve omfalit gelişme riskine olan etkileri yönüyle karşılaştırılması planlandı. Bu araştırma, Afyon Kocatepe Üniversitesi (A.K.Ü.) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları AB servisinde yapılmıştır. Kasım 2003- Eylül 2004 tarihleri arasında toplanan verilere, Bilgisayar İstatistik Programı (S.P.S.S.) ile önemlilik testleri uygulanmıştır. Yenidoğan bebeklerin göbek kordon bakımında bir gruba kuru tutma (n=22), diğer üç grubun bakımında ise anne sütü (n=22), Povidon-iyod (n=22) ve Octenidine hidrocloride (n=23) kullanılmıştır. Povidon-iyod kullanılan grupta göbek kordonu düşme süresinin diğer gruplara göre uzun olduğu, göbek bakımında kuru tutma yöntemi uygulanan grupta daha kısa olduğu görülmüştür (p0,05). Çalışmada 18 vakada bakteri kolonizasyonu saptanmıştır. Bu etkenlerden 7 İanesinin Escherichia coli (E. coli), 10 tanesinin Staphylococcus aureus (S. aureus) ve 1 tanesininde Klebsiella olduğu tespit edilmiştir. Bu vakaların 13 tanesinin anne sütü grubunda, 3 tanesinin Povidone-iyod grubunda ve 2 tanesinin Octenidine hidrocloride grubunda olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Comparison of Methods Employed in Umbilical Cord Care; Breast Milk, Keeping Dry, Povidone Iodine and Octenidine Hydrochloride In this investigation we planned to compare novel methods of umbilical cord care (breast milk, keeping dry and Octenidine hydrocloride) with the Povidone-iodine which is used commonly in our country in terms of cord separation time, bacterial colonization and omphalitis occurence risk. This investigation was conducted at Afyon Kocatepe University, Education and Research Hospital, Department Obstetrics and Gynecology. Significance tests were applied to the datas obtained between November 2003 - September 2004. To take care of umbilical cord, one group was subjected to method of keeping dry (n=22) and the other groups were subjected to methods respectively; breast milk (n=22), Povidone iodine (n=22), and Octenidine hydrochloride (n=23). The duration of umbilical cord fall off was longer in the Povidone-iodine group compared to others and the same duration was shorter in the keeping dry group (p0,05). We determined bacterial colonization inl8 cases in the study. The causes of these infections were; E. coli infections in 7 cases, S. aureus infections in 10 cases, and Klebsiella in 1 case. The distribution of these cases in terms of applied methods were as follows: 13 of them were in the breast milk group, 3 of them were in the Povidone-iodine group, and 2 of them were in the Octenidine hydrochloride group.