Tokat yöresi süt sığırcılığı işletmelerinde yeniliklerin yayılması ve benimsenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 3196
  2. Yazar: REFİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu araştırma Tokat Merkez ilçe süt sığırcılarının sütçülükle ilgili yenilikleri benimsemesini etkileyen faktörleri, sütçülükle ilgili 20 ayrı tarımsal yeniliğin benimsenmesi durumunu ve seçilmiş bazı tarımsal yeniliklerin benimsenmesinde yararlanılan bilgi kaynaklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri 1986 yaz aylarında 75 süt işletmesinden formal-anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir. Sosyo-ekonomik niteliklerden; işletmecinin yıllık gelir düze yi, yıllık sütçülük gelir düzeyi, ürün pazarlama hacmi, arazi varlığı ve sahip olduğu diğer hayvan varlığı sütçülükle ilgili tarımsal yenilikleri benimseme davranışı ile bağıntılı bulunmuştur. Buna karşın işletmecinin yaşı, eğitim düzeyi, ailede eğitim gören bireylerin bulunması, ürün pazarlama deseni, süt fabrikasına satış yapabilme olanağı, süt fabrikasına süt satma durumu, işletme büyüklüğü ve traktöre sahip olmanın süt hayvancılığı ile ilgili yeniliklerin benimsenmesinde etkili olmadığı görülmüştür. Haberleşme davranışlarından; tarımsal yayım elemanlarıyla bireysel ve grupsal görüşmeler yapma, yayım elemanlarıyla kentte görüşme sıklığı ve TRT nin televizyondan yayınladığı, tarım programlarını izleme' sıklığı gibi nitelikler ile sütçülükle ilgili tarımsal yeniliklerin benimsenmesi arasında olumlu bağıntı bulunmuştur. Ancak basılı yayın okuma, köye afiş, broşür, v.b. nin gelmesi, üreticilerin afiş, broşür, v. b ile ilgilenme durumu, radyo dinleme sık lığı ve televizyon alıcısına sahip olma ile sütçülükle ilgili tarım sal yenilikleri benimseme davranışı arasında herhangi bir bağıntı bulunamamıştır. Araştırmada başka yöreler için yeni sayılmasada Tokat Merkez ilçe süt sığırcıları için yenilik sayılabilecek kayıt tutma, sütçülükle ilgili kooperatiflere üye olma, hayvan sigortası, suni tohum lama, aşı yaptırma, hastalıklar hakkında bilgiye sahip olma, veterinere danışma, paraziter ilaç kullanma, kuvvetlendirici ilaçlar kul-lanma, buzağıya ağız sütü içirme, süt yemi kullanma, yem bitkileri yetiştirme, silaj yapma, modern barınak yapısı, evden ayrı barınak, barınak büyüklüğü, beton gübre çukuru, ayrı buzağı bölmesi, barınak dezenfeksiyonu ve buzağıya göbek dezenfeksiyonu yapma gibi sütçülükle ilgili 20 ayrı tarımsal yeniliğin benimsenme dereceside araştırılmıştır. Deneklerin yarısından fazlasında benimsenen sütçülükle ilgili tarımsal yenilikler sırasıyla yem bitkileri yetiştirme, aşı yaptırma, buzağıya ağız sütü içirme, paraziter ilaçlar kullanma, barınak dezenfeksiyonu, veterinere danışma, buzağıyı ayrı bölmede tutma ve süt yer mi kullanmadır. / Araştırmada ayrıca süt sığırcılığı için çok önemli olan tarım sal yeniliklerden süt yemi kullanma davranışının benimsenmesinde diğer çiftçiler paraziter ilaçlar kullanma ve barınak dezenfeksiyonu yapma davranışının benimsenmesinde ise yayım elemanlarının en etkili bilgi kaynağı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 118 SUMMARY The purpose of this research is to analyze factors effecting the dairymen adoption behavior s>vthe present condition of 20 diffe rent innovation related to dairy and used information sources in the adoption process for some selectediinnovations in Tokat Central Distract. Tnis stuay was carried out in Tokat province and aata was coIt lected by interviewing from 75 daxrymen during summer season in 1986 With the result of this study it was coacltided that annual agricultural income, annual dairy income, marketing of milk and milk products, size ot land and the number ot other animals have been found as effecting factors of the adoption behavior for the selected dairy pratices.In addition it was concluded that age, education. level, family culture of farmers) the marketing form of milk and milk products, milk selling possibility to factory, milk «safes conditions to factory, size ot dairy plant, possession of tractor have not eîfected the adop tion behavior of farmers. The frequency of meeting with extension service as indivudual or group, visiting the extension service in Tokat, and frequency ot watching programs concerning to agricultural on television have posi tively eîfectea the adoption behavior. But frequency df“ reading the printed publicatons, for villages, interest of the villagers to those printed, le the frequency of listening radio and possession of TV set have not effected adoption behavior. Although they are not accepted asifcnovotions for other regions, some 20 dift'erents for Tokat dairymen such as recording the data in farm, membership to the dairy cooparatives, possession of animal insu- mnce,, artificial insa'minatibh,i, vaccination, having the knowladge about animal diseases, applying to veterinary surgeon, using the medi cines for defending ond strengthing the cow,sucling the colostrum to the cdlf, using the milk food, producing the fodder, making the- 11? - silo, having the modern shelter, the shelter apart from home, size of shelter, the possession or concrete manure hallow, the apart calf partition, disinfection of shelter, belly disinfection of calf, have been investigated in this research. The innovation adopted. by more than half of the farmers are producing the fodder, vaccination, sucling the colostrum to the calf, using the medicines for defending the cow disinfection of shelter and belly disinfection of calf. On.the-.otheB hand, it has been understood that the most impor tant source ot information used for adoption of milk cons«ntrates ”other farmers“ and the adoption ot the using medicines for defending cow and the disinfection ot shelter was ”extension service".