Glokomun sistemik vasküler risk faktörleri ve migren ile ilişkisi
  1. Tez No: 171779
  2. Yazar: ÇETİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURŞEN ARITÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Glokomdaki sistemik vasküler risk faktörleri ve migren varlığım belirlemek, migren olgularındaki glokom varlığı ve sistemik vasküler risk faktörlerini tespit etmek. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Mart 2005 ile Şubat 2006 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Biriminde takip edilen 132 Açık Açılı Glokom (97 Primer Açık Açılı Glokom, 35 Normal Basınçlı Glokom) ve 30 Oküler Hipertansiyon hastası ile Nöroloji Anabilim Dalında migren tanısıyla takip edilen 87 hasta dahil edildi. Hasta grupları, sistemik vasküler risk faktörleri yönünden incelendi ve polikliniğimize başvuran rastgele seçilmiş 94 hastadan oluşturulan kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Tüm hastalara tam göz muayenesi ve görme alam testi yapıldı. Hipertansiyon, diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı, sigara kullanımı, obezite, abdominal obezite, total kolesterolün 200 mg/dl üzerinde olması, LDL'nin 120 mg/dl üzerinde olması, HDL'nin 35 mg/dl altında olması ve trigliseridin 200 mg/dl üzerinde olması sistemik vasküler risk faktörü olarak düşünüldü. AAG, OHT ve kontrol gruplarındaki migren sıklığı karşılaştırıldı. Ayrıca migren grubundaki AAG ve OHT sıklığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To assess migraine incidence and systemic vascular risk factors in glaucoma patients, and to assess the glaucoma incidence and vascular risk factors in migraine patients. Materials and Methods: One hundred thirty two patients with open angle glaucoma (97 primary open angle glaucoma, and 35 normal tension glaucoma) and thirty patients with ocular hypertension followed by glaucoma section in Ondokuz Mayıs University Medical School Ophthalmology Department as well as eighty seven migraine patients in Ondokuz Mayıs University Medical School Neurology Department were enrolled in the study. Ninety four subjects randomly selected among patients applying to ophthalmology department composed the control group. Patients were evaluated in terms of systemic vascular risk factors. Routine ophthalmologic examination and visual field tests were conducted for each subject. Hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease, smoking, obesity, abdominal obesity, a total cholesterol level above 200 mg/dl, LDL>120 mg/dl, HDL200 mg/dl were considered as systemic vascular risk factors. Migraine incidence in patients with O AG, OHT, and normal subjects, as well as O AG, OHT incidence in migraine patients was assessed.