Primer açı kapanması glokomunda primer tedavi olarak argon laser periferik iridoplastinin etkinliği ve güvenilirliği
- Tez No: 171780
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ÖGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Primer açı kapanması glokomunda primer tedavi olarak argon laser periferik iridoplastinin etkinlik ve güvenilirliğini değerlendirmek. Gereç ve yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Biriminde Mayıs 2004- Şubat 2006 tarihleri arasında primer açı kapanması glokomu tanısı konarak argon laser periferik iridoplasti yapılan 19 hastanın 21 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Hastalara %2' lik pilokarpin topikal olarak uygulandıktan sonra iris köküne 360° boyunca argon laser periferik iridoplasti yapıldı. İşlem sonrası 15, 30, 60. dakikalarda göziçi basıncı ölçüldü, l.gün, 1. hafta, l.ay, 3. ay ve izleyen her üç ayda bir yapılan kontrollerde görme keskinliği, göziçi basıncı, cup/ disk oram, ön kamara derinliği, gonyoskopik bulguları değerlendirildi. Üç aylık aralarla görme alam muayeneleri tekrarlandı. Takip süresince gelişen komplikasyonlar ve yapılan medikal veya cerrahi işlemler kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 62.24±11.96, ortalama takip süresi 7.75±6.83 aydı. Tedavi öncesi 47.21Ü8.62 mmHg olan ortalama göziçi basıncı tedaviden 15 dakika sonra 28.71±10.84mmHg, 30 dakika sonra 22.48±9.73 mmHg, 60 dakika sonra 16.14±6.87 mmHg' ya düştü. İşlem sonrası 2.saatte 21 gözden 20' sinde göziçi basıncı 21 mmHg' nın altında idi. 18 olguda korneal Ödem tedavi sonrası 1. saatte, 2 olguda ise 2.saatte geçti. Son kontrolde hedef göziçi basmcma 10 gözde ilaçsız, 6 gözde tek, 2 gözde ise iki topikal antiglokomatöz ilaçla ulaşılmıştı. 1 göze göziçi basıncı kontrol altına alınamadığından dolayı filtran cerrahi, 1 göze tekrar argon laser periferik iridoplasti yapıldı. 2 göze sosyal endikasyonlar nedeniyle laser periferik iridotomi uygulandı. Olguların hiçbirinde periferik anterior sinesi oluşmadı, cup/disk oranında artış, görme alanında kötüleşme olmadı, işleme bağlı ciddi komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Argon laser periferik iridoplasti primer açı kapanması glokomunda primer tedavi olarak etkili ve güvenilir bir yöntemdir ama hastaların düzenli aralıklarla, ayrıntılı incelenmeleri gerekmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose : To evaluate the efficacy and safety of argon laser peripheral iridoplasty used as a primary treatment in primary angle closure glaucoma. Patients and methods : 21 eyes of 19 patients undergoing argon laser peripheral iridoplasty after have being diagnosed as primary angle closure glaucoma in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine ophthalmology department glaucoma unite between the period of May 2004 and February 2006 were prospectively evaluated. Following the topical application of pilocarpine 2% to the patients, 360° argon laser peripheral iridoplasty was applied. Following the procedure; the intaocular preasure was detairmined in the 15, 30 and 60 'th minutes. During the firs day, first weak, first month, 3rd month and the following 3 month periods the visual acuity, intraocular pressure, cup/disc ratio, anterior chamber depth and the gonioscopic findings were evaluated. Visual field test was done every 3 months period of time. During the follow up periods; complications, medical treatments and the surgical procedures were reported. Results : The mean age of the patient was 62.24+ 1 1.96, the mean follow up period was 7.75 + 6.83 month. The mean intraocular preasure of this group of patients reduced from 47.21±18.62 mmHg to 28.71±10.84 mmHg at 15 minutes, 22.48+9.73 mmHg at 30 minutes and 16.14+6.87 mmHg at 60 minutes after treatment. 2 hours following the procedure, the intraocular preasure in 20 of the 21 eyes was below 21 mmHg. In 18 eyes the corneal edema cleared up 1 hour after laser peripheral iridoplasty, and in 2 eyes the cornea cleared up 2 hours after prosedüre. In the last control; the target intaocular pressure was achieved in 10 eyes without any treatment, 6 eyes with one and 2 eyes with two antiglaucomatous tretments. Filtration surgery was applied to one eye because the intraocular pressure colld not be taken under control, and recurrent argon laser peripheral iridoplasty was applied to one eye. Regarding to social endications peripheral laser iridotomy was applied to 2 eyes. Peripheral anterior synechiae, increase of cup disc ratio or worsening of the visual fields were not determined in any of the individuals. No severe complication regarding to the procedure developed. Conclusion : Argon laser periferal iridoplasty is an effective and safe method as a primer treatment of primary angle closure glaucoma. Patients have to be examined on details and during regular periods. Vll