Myomlarda ve myometriumda TnF-α ve Bcl-2 düzeylerinin araştırılması
TNF alpha and Bcl-2 expression in myomas and myometrium
- Tez No: 171920
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILDIZ UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Myomlar genel populasyonda sık görülen, Üreme çağındaki kadınların kanama düzensizlikleri etyolojisinde önemli rolü olan patolojilerdir. Myomlarla ilgili yapılmış çok sayıda araştırma varlığına rağmen hala patogenezi tam olarak ayd ı nlatı lamam ıştır. Steroidler, büyüme faktörleri, kromozomal aberasyonlar, klonal gelişme, ırk ve hereditenin rolü olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışmasına 41-50 yaş arasında, hormon replasman tedavisi almamış, histopatolojik olarak myoma uteri tanısı konmuş 30 olgu dahil edilmiştir. Myomların patogenezini aydınlatmak amacıyla myom, myometrium ve myoma komşu myometrium dokusunda apoptozisin fizyolojik inhibitörü olan Bcl-2 antijeni, hücre büyüme ve farklılaşmasında rolü olduğu düşünülen TNF-a ekspresyonu araştırılmıştır. Bulgularımıza göre; myomların, myometrium ve myoma komşu myometrium dokusu ile karşılaştırıldığında belirgin oranda daha fazla TNF-a ve Bcl-2 ekspresyonu gösterdiğini saptadık. Bununla birlikte myometrium ve myoma komşu myometrium arasında farklılık saptamadık. Bu bulgular myomların gelişiminde hücre farklılaşmasında etkili olduğu düşünülen TNF-a 'nın rolü olabileceğini akla getirmektedir. Aynı şekilde Bcl-2 ekspresyonunun gösterilmesi de patogenezde apoptozis inhibisyonunun rolü olabileceği fikrini desteklemektedir. Sonuç olarak; yapılacak yeni çalışmalarla farklı sitokinlerin ve büyüme faktörlerinin varlığı ve etki mekanizmaları araştırılarak myom patogenezinde karanlık noktalara ışık tutulacağı düşünülmektedir 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Myomas which are frequently seen in general population, have an important role on the aetiology of bleeding disorders in the reproductive period. Despite the numerous researches made on this tissue, the pathogenesis of myomas is not fully enlightened. Steroids, growth factors, chromosomal aberrations, clonal development, race and heredity are thought to have role. in this thesis work, 30 cases betvveen 41 and 50 years of age were taken, who didn't get anyhormone replacement therapy and were histologically diagnosed as myoma uteri. To clarify the pathogenesis of myomas, Bcl-2 antigen ( physiological inhibitor of apoptosis) and TNF-a (which is thought to have a role in celi growth and differentiation) expressions in myomas, myometrium and myometrial tissue next to myomas were investigated. According to our results, a prominent expression of Bcl-2 and TNF-a were found in myomas, in comparison to myometrium and myometrial tissue next to myomas. Nevertheless, no difference was found between myometrium and myometrial tissue next to myomas. These fîndings suggest that TNF-a has a role in myoma development and showing of Bcl-2 expression indicates the possible role of apoptosis inhibition in pathogenesis. in conclusion, new investigations searching for the occurence of different cytokines and growth factors and their effects, are thought to enlighten the pathogenesis of myomas. 43