Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji kliniğinde serebrovasküler hastalık tanısı ile izlenen 15-45 yaş arası olguların demografik, etiyolojik ve klinik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 171921
  2. Yazar: DERYA ONUL DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
VII.ÖZET Gelişmiş ülkelerde, serebrovasküler hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar ve kanserden sonra, üçüncü sırada ölüm nedeni olup nöroloji klinikleri ve acil servislere en sık başvuru sebebidir, inme orta yaş ve erişkin yaş grubunun hastalığı olarak kabul edilse de genç erişkinlerde de görülebilmektedir. İnmeye bağlı ölüm genç erişkinlerde genel inme popülasyonuna göre daha az izlense de hastalığa bağlı sekel genç hastalarda daha dramatik sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada, bizim amacımız, 15-45 yaş arası genç inme grubu hastaları etiyolojik, klinik ve demografik özellikleri ile değerlendirmekti. Bu retrospektif çalışmada, 1999-2006 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğinde genç inme tanısı ile izlenen 65 olgunun güvenilir epikrizleri ve arşiv dosyaları incelendi. Tüm hastalar için demografik veriler, klinik özellikler ve görüntüleme sonuçları elde edildi. inme hastalan değerlendirildiğinde en sık iskemik inme tespit edildi. Yaşla birlikte inme görülme oranının arttığı saptandı. Etiyolojik açıdan oldukça heterojen bir grup olan genç inme olgularında en sık nedeni saptanamayan grup izlendi. Sonuç olarak genç inme hastalarında daha sistematik ve detaylı araştırma ile nedeni saptanamayan gruptaki hasta sayısının azalabileceği ve risk faktörü saptanan hastaların primer ve sekonder profilaksisi ile inme gelişiminin ve tekrarının büyük oranda engellenebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
VIII.İNGİLİZCE ÖZET In developed countries, after cardiovascular diseases and cancer, cerebro -vascular diseases are the third cause of death and the most frequent cause of applications to neurology clinics and emergency rooms. Although stroke is thought to be the disease of Middle Ages and adults, it can be seen in young adults. Although deaths related to stroke is less frequently seen in young adults than general stroke population,the secels related to disease lead to more dramatical results in young patients. In this study, our aim was to determine the young stroke group patients,ages between 15 and 45, with their etiological, clinical and demographic properties. In this retrospective study, reliable and archives documents that belong to 65 young patients followed with diagnosis of stroke between the years 1999 and 2006 in Celal Bayar Faculty of Medicine Neurology clinic were examined. Demographic datas, clinical properties and imagining results were gotten. When the stroke patients were determined, most frequently ischemic stroke was seen. It was established that the ratio of stroke increases with age. In the young stroke individuals that are etiologically quite heterogen group, mostly undetermined reason group were seen. As a result it is thought that in the young stroke patients undetermined reason group may reduce with a more systematic and more detailed study and it is thought that in patients with risk factors stroke process and recurrence can be prevented to a large extend by primer and seconder prophylaxis. 59